Gaius Caesar Augustus Germanicus, akit a történelem inkább Caligula („Kis csizma”) becenevén ismer, az ókori Róma egyik leghírhedtebb és legvitatottabb alakja maradt. Kr. u. 37 és 41 közötti uralkodását gyakran a szélsőséges önkényuralom példaképeként emlegetik, amelyet a különcség, a kegyetlenség és a bizarr viselkedés olyan keveréke jellemzett, amely kitörölhetetlen nyomot hagyott a történelemben.
Kvízkérdés 1:
Milyen becenevet kapott Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus gyermekkorában?
- A) Augustus
- B) Caligula
- C) Germanicus
- D) Tiberius
Caligula Kr. u. 12. augusztus 31-én született, és már gyermekkorában kiérdemelte kedves becenevét. Apját, a nagyra becsült Germanicus tábornokot kísérve katonai hadjáratokra, az ifjú Gaius miniatűr légiós öltözéket öltött, és ezzel kivívta a katonák szeretetét, akik „Caligulának” vagy „Kis csizmának” nevezték. Gyermekkorát azonban tragédia és árnyékolta be. Apja gyanús halála után Caligulát nagybátyja, Tiberius császár nevelte fel, akit gyakran paranoiás és visszahúzódó uralkodóként emlegetnek — írja a History Collection.
Kvízkérdés 2:
Hol töltötte Tiberius uralkodása nagy részét?
- A) Rómában
- B) Capri szigetén
- C) Egyiptomban
- D) Galliában
Tiberius uralkodása nagy részét Capri szigetén, visszavonultan töltötte, ahol különféle kicsapongásoknak hódolt, és kivégeztette azokat, akiket fenyegetésnek vélt. Áldozatai között volt Caligula anyja és két testvére, és erős a gyanú, hogy Caligula apjának halálát is ő szervezte meg. E traumák ellenére Caligula ügyesen leplezte a nagybátyjával szembeni neheztelést, biztosítva ezzel a túlélését. Tiberius, aki talán megérezte az unokaöccsében lappangó fenyegetést, állítólag megjegyezte: „Viperát nevelek a római nép számára”, mielőtt örökösévé nevezte volna ki.
Az őrület uralkodása
Tiberius i. sz. 37-ben bekövetkezett halála után Caligula lépett a trónra, és azonnal elkezdte kinyilvánítani régóta elfojtott vágyait és különcségeit. Nagybátyja árnyékából kiszabadulva Caligula a hedonizmus és a mértéktelenség orgiájába vetette magát, újonnan szerzett hatalma és szabadsága megzavarta a valóság és az illem iránti érzékét.
Kvízkérdés 3:
Milyen jóslat kigúnyolására épített Caligula hidat a Baiae-öböl felett?
- A) Császárrá válni olyan lehetetlen, mint átlovagolni a Baiae-öblön
- B) Ő lesz a leghatalmasabb uralkodó
- C) Róma el fog bukni az ő uralkodása alatt
- D) Meg fog halni ifjú korában
Caligula uralkodását egyre bizarrabb és kegyetlenebb tettek sorozata jellemezte. Hogy kigúnyolja egy jövendőmondó jóslatát, miszerint annyi esélye van császárrá válni, mint átlovagolni a Baiae-öblön, Caligula elrendelte, hogy építsenek egy kétmérföldes hidat az öböl felett, majd Nagy Sándor páncéljába öltözve átlovagolt rajta.
Egy másik hírhedt epizódban féktelen nevetésben tört ki egy partin. Amikor megkérdezték, mi volt a jókedvének oka, azt válaszolta, hogy szórakoztatta a gondolat, hogy egy egyszerű mozdulattal bárkit kivégeztethet a jelenlévők közül. Szeszélyes kegyetlenségét tovább bizonyította, amikor a Circus Maximuson a tömeg egy egész részének kivégzését rendelte el, mert nem tetszettek neki.
Kvízkérdés 4:
Mi volt a neve Caligula kedvenc lovának, akit konzullá nevezett ki?
- A) Maximus
- B) Incitatus
- C) Pegasus
- D) Aquilus
Caligula romlottsága a személyes kapcsolataira is kiterjedt. A pletykák szerint vérfertőzést követett el a nővéreivel, és gyakran megalázta vendégeit azzal, hogy a hálószobájába parancsolta a feleségeiket, hogy aztán visszatérve kritizálja a teljesítményüket. A római szenátus iránti megvetése nyilvánvalóvá vált, amikor kedvenc lovát, Incitatust nevezte ki konzullá, amivel kigúnyolta a köztársaság politikai intézményét.
Caligula hadat üzent Neptunusznak
Kvízkérdés 5:
Milyen drámai módon demonstrálta Caligula a győzelmét Neptunusz felett?
- A) Arany templomot építtetett
- B) Kagylókat gyűjtetett a tengerparton
- C) Hajóhadat küldött Egyiptomba
- D) Máglyát gyújtott a tenger partján
Caligula egyik legfurcsább cselekedete az volt, hogy hadat üzent a tenger istenének, Neptunusznak. Drámai módon utasította légióit, hogy vonuljanak a tengerhez, és gyűjtsenek kagylókat, amelyeket a győzelem zsákmányaként mutatott be, hogy demonstrálja az istenség feletti uralmát. Ez az önhittségből fakadó cselekedet még inkább elidegenítette a római elitet, és kiemelte a valóságtól való elszakadását.
A bukás
Kvízkérdés 6:
Ki vezette az összeesküvést Caligula ellen, amely a császár halálához vezetett?
- A) Nero
- B) Germanicus
- C) Chaerea
- D) Brutus
Caligula rémuralma és különcsége nem tarthatott a végtelenségig. A körülötte lévőkkel, különösen a pretoriánus gárdával való bánásmódja elvetette bukásának magvait. A legaggasztóbbak között volt Chaerea, a biztonsági osztagának parancsnoka. Mivel Caligula gyakran gúnyolta magas hangja miatt, és naponta megalázó jelszavaknak vetette alá, Chaerea neheztelése egyre nőtt.
Kr. u. 41-ben Chaerea és a pretoriánus gárda más tagjai összeesküdtek, hogy véget vessenek Caligula zsarnokságának. Egy gyors és brutális támadás során meggyilkolták a császárt, halálra vagdalták. Caligula halála Róma egyik leghírhedtebb uralkodásának erőszakos végét jelentette, egy olyan időszakét, amelyet rendkívüli kegyetlenség és őrület jellemzett.
Caligula uralkodása, bár rövid volt, mély hatást gyakorolt a római történelemre.
Helyes válaszok:
- kérdés: B
- kérdés: B
- kérdés: A
- kérdés: B
- kérdés: B
- kérdés: C
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?