Páratlan verseny: TE is elnevezheted a Föld kvázi-holdját
A kreatívok sosem látott lehetőséget kapnak a frissen meghirdetett versenyben.
A legtöbb ember maximum a gyerekeit és a háziállatait nevezi el élete során, esetleg a cégét, ha vállalkozó. Egy rádiócsatorna viszont olyan ötlettel állt elő, hogy valami egészen rendkívüli névadását bízza a közönségre: egy kvázi-holdét.
Mit is nevezünk el?
A kvázi-holdak szorosan egy bolygó mellett keringenek a Nap körül. Kezdetben úgy tűnhet, hogy bolygótársa körül kering, a valóságban azonban pusztán hasonló a pályájuk és keringési sebességük a Nap körül. Ez az asszociáció csak átmeneti, mert a kvázi holdakat soha nem fogja el partnerük gravitációja, és végül kiesnek a szinkronból.
A The Planetary Society szerint a Földnek hét ismert kvázi-holdja van, amelyek mind kisbolygók. Közülük többet az elmúlt néhány évben fedeztek fel, például a 2023 FW13-at – a legutóbb felfedezett kvázi holdat, amelyet először tavaly márciusban észleltek. És eddig a Föld kvázi-holdjai közül csak egyet, a Kamo’oalewát nevezték el hivatalosan.

Illusztráció: depositphotos.com
Milyen hold?
Nem szabad összetéveszteni a miniholdokkal, amelyek olyan kis testek, amelyek keringenek a Föld körül, de csak rövid ideig – átlagosan kevesebb mint egy évig –, mielőtt kikerülnének bolygónk gravitációs vonzása alól.
A csillagászokat a kvázi-holdak és a miniholdak egyaránt érdeklik, mivel ezek az űrkőzetek a Földről legkönnyebben hozzáférhető aszteroidák közé tartoznak, így elsődleges célpontjai a mintákat gyűjtő küldetéseknek. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ezek az ideiglenes műholdak ugródeszkaként használhatók a bolygóközi utazásokhoz, írja a Live Science.
Te is csatlakozhatsz
A „Name a Quasi Moon!”, azaz „Nevezz el egy kvázi-holdat!” versenyt a Radiolab podcast és a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) által közösen rendezi. A közönség nevezheti el a 2004-es GU9-t, más néven 164207-t, amely a Föld első ismert kvázi-holdja volt, amikor felfedezték. 20 évvel ezelőtt. Egy 2010-es tanulmány szerint ez az űrkőzet kevesebb, mint 1000 méter széles, és valószínűleg 2600-ig a Föld mellett fog haladni.
Az ötletet, hogy végre elnevezzék ezt a kvázi-holdat, először a Radiolab vetette fel, miután a podcast segített sikeresen elnevezni a Vénusz egyetlen ismert kvázi-holdját.
„Annyira jól szórakoztam, hogy segítettem elnevezni a Vénusz kvázi holdját [Zoozve], hogy azt akartam, hogy az egész világ megkapja ezt az esélyt” – mondta Nasser az IAU közleményében.
Hogyan lehet nevezni?
Bárki, aki elmúlt 18 éves, részt vehet az új versenyen a világ bármely pontjáról, ha elküld egy nevet egy online űrlapon. Azonban van néhány szabály és további szempontok, amelyeket figyelembe kell venni:
Először is, a versenyben javasolt neveknek mitológiai eredetűnek kell lenniük, vagyis bármely mitológiában szereplő karaktertől vagy tárgytól kell származniuk. Másodszor, a nevek legfeljebb 16 karakter hosszúak lehetnek, és a szűk, 26 betűs latin ábécé szerint írhatók.
Ezenkívül nem használhatsz olyan neveket, amelyeket már adott az űrobjektumoknak, és nem tartalmazhatnak politikai vagy katonai kötődésű szavakat. A Radiolab szerint minden, ami a teremtésmítoszokkal, a Homérosz „Iliászában” leírt trójai háborúval vagy a görög versekből az Amazonas harcosaival kapcsolatos, szintén tilos, mivel az ilyen neveket a külső Naprendszer objektumainak tartják fenn.
Fontos tudnivalók a versenyről
Név beküldéséhez írj egy rövid idézetet (maximum 360 szó), amely elmagyarázza a név jelentését. Ez szerepelni fog az IAU hivatalos elnevezési közleményében, amikor a verseny lezárul. Írhatsz egy hosszabb nyilatkozatot is (maximum 1500 szó) arról, miért választottad ezt a nevet, és miért kell nyernie.
A beadványok június 1-jén nyíltak meg, és szeptember 30-ig lehet őket benyújtani. A bírák kiválasztják a 10 kedvenc potenciális nevüket, amelyeket novemberben nyilvános szavazásra bocsátanak. A nyertes név kihirdetése 2025 januárjában várható.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje