A rendhagyó Nagy Nyári Háromszög a héten jelenik meg az égbolton
Csillagnézésre fel! A Nagy Nyári Háromszög a nyár kezdetét jelzi, és a héten jelenik meg az északi féltekén.
A Nagy Nyári Háromszög három fényes csillagának – Vega, Deneb és Altair – megjelenése ezen a héten jelzi a nyár kezdetét az északi féltekén. Így lehet észrevenni őket.
Az egyik legjobb módja annak, hogy ellenőrizzük, megérkezett-e a nyár, ha sötétedés után nézzük a keleti eget. Ebben az évszakban a horizont fölé mászik a Nagy Nyári Háromszög nevű csillagcsoport, amely három nagyon fényes, de nagyon különböző csillagból álló hatalmas, de egyszerű elrendezés.
Az éjszakai égboltra érkezése nemcsak a nyár kezdetét jelzi az északi féltekén és a tél kezdetét a déli féltekén (ahol Téli Háromszög néven ismert), hanem azt is, hol keressük a Tejútrendszert.
Az égi szerelmesek legendája
A nyugati égbolton a Vega Lyra csillagképében a legendás görög zenész, Orfeusz hárfán játszott. A legenda szerint, amikor Orfeusz játszott, sem isten, sem halandó nem tudott elfordulni. A nyugati kultúrában a Vegát gyakran nevezik Hárfacsillagnak, magyarázza az Earth Sky.
Azonban Ázsiában a legszebbek a Vegához kapcsolódó történetek. Kínában a legenda egy tiltott románcról szól a Vega által képviselt Zhinu istennő és egy szerény parasztfiú, Niulang között, akit az Altair csillag képvisel. Az éjszakai égbolton a Tejút, vagyis az égi folyó választja el őket egymástól, a két szerelmes csak évente egyszer találkozhat. Azt mondják, hogy találkozásuk a 7. hold 7. éjszakáján történik, amikor szarkák hídja alakul ki az Égi Folyón, és a két szerelmes rövid időre újra találkozik. Újraegyesülésük a Qixi Fesztivál idejét jelzi.
Japánban is hasonlóan szól a legenda. A Tanabata fesztiválon Orihime, egy égi hercegnő vagy istennő (Vega) beleszeret egy halandóba, Hikoboshiba (Altair). Amikor azonban Orihime apja ezt megtudja, feldühödik, és megtiltja neki, hogy találkozzon ezzel az egyszerű halandóval. Az istenek a szerelmespárt az égboltra helyezik, amelyet az Égi Folyó vagy Tejút választ el egymástól. Az égi istenek azonban jóindulatból megengedik, hogy minden év 7. holdhónapjának 7. éjszakáján újra találkozzanak. Néha azonban Hikoboshi éves útja az Égi Folyón át veszélyes, és nem sikerül neki. Ilyenkor Orihime könnyei esőcseppeket képeznek, amelyek Japánra hullanak.
A Nagy Nyári Háromszög átverése
A Nagy Nyári háromszög valójában nem egy csillagkép, csak optikai együttállás, írja a Live Science. Egy egyszerű minta, amelyet különböző hivatalos csillagképekből származó csillagok alkotnak. Tartalmaz egy-egy fényes csillagot a három csillagkép mindegyikéből – a Vega a Lyra csillagképből, a Deneb a Cygnus csillagképből és az Altair az Aquila csillagképből.
Sötétedés után először a Vega emelkedik fel a keleti horizonton. Ez az egyik leghíresebb az éjszakai égbolton, és az egyik legfényesebb, főként azért, mert olyan nagy és olyan közel van – mindössze 25 fényévnyire a Naprendszertől. Ha van egy jó csillagnéző távcsöved, először a Vegán gyakorold, majd kissé északkelet felé haladva látni fogod az Epsilon Lyrae-t, egy mutatós kettős csillagot. Egy háztáji teleszkóppal azonban minden csillagról kiderül, hogy kettős csillag – így a „Double Double” becenevet kapta.
Őket követi a másik két csillag
Vega alatt és jobbra emelkedik a horizonton az Altair, az éjszakai égbolt 12. legfényesebb csillaga. Akárcsak a Vega, azért fényes, mert közel van, mindössze 17 fényévnyire a Földtől. A Vegához hasonlóan az Altair is körülbelül kétszer akkora tömegű és sugarú, mint a Nap.
Nem ez a helyzet a Nagy Nyári Háromszög harmadik csillaga, Deneb esetében, amely északkelet felé emelkedve látható. Ez a 19. legfényesebb csillag az éjszakai égbolton, de sokkal távolabb található, mint a Vega és az Altair, 2600 fényévre. Azért ilyen fényes, mert egy szuperóriás csillag, amelynek tömege húszszorosa és sugara körülbelül 200-szor nagyobb, mint a Napunk. Ez az egyik legtávolabbi szabad szemmel látható csillag.
A Nagy Nyári Háromszöget egész nyáron érdemes megtalálni és követni, mivel minden este magasabbra emelkedik az égen a Tejút gazdag mezőjén át.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon