A szakemberek rájöttek, hogy korábban csak 18 óráig tartottak a napok, az éghajlatváltozás pedig gyorsít is a változáson.
Szakértők azt jósolják, hogy a Föld forgása változásának köszönhetően a napok Földön egyre hosszabbak lesznek, írja a LADbible. És egyre pontosabba kalkulációk állnak rendelkezésre arról is, hogy milyen mértékű változás várható.
Sarah Millholland, a Massachusetts Institute of Technology fizikusa elmondta: „A Föld a történelem különböző pontjain megélt rövidebb és hosszabb napokat is, mint most. Körülbelül egymilliárd évvel ezelőtt csak nagyjából 19 óra volt. A legfontosabb befolyásoló tényező a Holddal való árapály-kölcsönhatás.”
A klímaváltozás is hozzájárul
“Az éghajlatváltozás is szerepet játszhat a Föld tömegének a gleccserek olvadása, a tengerszint változásai és a tektonikus aktivitás miatti átalakulása miatt” – tette hozzá Millholland. Kiemelte: amint a sarki jégsapkák megolvadnak, a forgás lelassul.
Más szakértők szerint olyan pillanat is volt, amikor a Föld mindössze 10 óra alatt fordulhatott meg a tengelye körül, tehát csak ennyi ideig tartott egy nap. De a változások nem szűntek meg, és ahogy bolygónk forgása megváltozik, 100 évente körülbelül 1,7 ezredmásodperccel lelassul a forgás és meghosszabbodik egy nap.
Lassan hosszabbodnak a napok
Konsztantyin Batygin, a téma szakérője kifejtette: „A Föld forgási sebességének változása elég fokozatosan megy végbe ahhoz, hogy az evolúciós folyamatok alkalmazkodni tudjanak a változásokhoz az idő múlásával. A keringési sebesség relatív változása nem lenne észrevehető a mindennapi életben.”
Batygin úgy véli, hogy a Föld lassuló forgásának fő oka a Holddal való kapcsolata. De ez valójában nem is újdonság.
Egy 2018-as tanulmányban Stephen Myers, a University of Wisconsin-Madison professzora, megállapította, hogy a napok valójában csak 18 óráig tartottak 1,4 milliárd évvel ezelőtt, szemben a jelenlegi 24 órával.
Közelebb volt a Hold
Mivel a Hold korábban közelebb volt a Földhöz, ezért a gravitációja erősebb volt, így sokkal gyorsabban forgott a Föld, ami 18 órás napot eredményezett.
“Ahogy a Hold távolodik, a Föld olyan, mint egy forgó műkorcsolyázó, aki lelassul, ahogy kinyújtja a karjait” – mondta Myers.
A napok tehát egyre hosszabbak, de ha 1,4 milliárd évbe telt 6 órányi változás, akkor valószínűleg már nem fogjuk megérni, hogy észrevehetően hosszabbak legyenek.
Ez is érdekelhet:
- A Naprendszer vége: minden bolygót meg fog semmisíteni a Nap
- A 2024-es nyári napforduló lesz a legkorábbi 228 éve
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti