Hobbitokhoz hasonló ősi emberi fajt fedezhettek fel egy távoli szigeten
Világunk hemzseg a tudományos rejtélyektől, és az egyik ilyen rejtély a kihaltnak hitt ősi hominin faj, a Homo floresiensis lehetséges fennmaradása. Ez az érdekes hipotézis Gregory Forth antropológustól származik, aki szerint ezek a fajok még mindig az indonéziai Flores-szigeten élhetnek.
Forth felvetése a hominin fajra hasonlító kisméretű fosszíliák felfedezéséből indul ki. 2004-ben Mike Morwood régész és az ausztráliai Wollongong Egyetem munkatársai a Flores-szigeten található Liang Bua barlangokban egy kisméretű koponyát tártak fel. Ezeket a Homo floresiensisre emlékeztető maradványokat J.R.R. Tolkien kitalált karakterei után gyakran “hobbitoknak” nevezik, írja a The Brighter Side of News.
A tudományos közösség régóta vitatja e hobbitok eredetét és más hominin fajokkal való rokonságát. A hagyományos módszerektől eltérve Forth a Flores-sziget őslakosainak néprajzi tanulmányait vizsgálta. A szigetlakók helyi legendái a távoli hegyvidéki régiókban élő, emberhez hasonló lényekről szólnak. Morwood megjegyezte, hogy a helyiek beszámolói “tökéletesen illeszkedtek a floresiensishez”. Forth a lio őslakosok közvetlen beszámolóira összpontosított, és kiterjedt kutatást végzett, hogy feltárja a történetek mögötti igazságot. A sziget zord hegyvidékén szinte elszigetelten élő lio-k értékes információkkal szolgáltak.
Forth kiemelte a lio nép egyedi nézőpontját, és kijelentette: “A lio népből hiányoznak az olyan modern evolúciós fogalmak, mint a mutáción és természetes szelekción keresztül történő fajmeghatározás. Azonban ha az evolucionizmus alapvetően magában foglalja annak megértését, hogy a különböző fajok hogyan keletkeznek és maradnak fenn, akkor a Lio és más Flores-szigetlakók már régóta töprengenek ezeken a kérdéseken”.
Bennszülött tudás és tudományos kutatás
Forth értékelte a Lio törzs elbeszéléseinek hitelességét, megjegyezve: “A Lio számára a majomember részben emberi megjelenése rendellenes és nyugtalanító”. Hozzátette: “A tudósok számára a H. floresiensis nem a H. sapienshez való hasonlósága miatt jelent problémát, hanem azért, mert későn jelenik meg a geológiai feljegyzésekben, és jóval a modern ember megjelenése után maradt fenn”.
Bár a Lio által “majomembereknek” nevezett hobbitszerű lények egyes jellemzői egy eddig fel nem fedezett majomfajjal is egyezhetnek, az általános bizonyítékok és Indonézia biogeográfiája azt támasztja alá, hogy a Homo floresiensis még mindig létezhet. Forth több mint 30 szemtanúval készített interjút, akiknek a beszámolói alapján úgy vélte, hogy ez a faj talán nem halt ki 12 000 évvel ezelőtt, ahogyan azt korábban gondolták.
A hobbitkövületeket feltáró régészek kezdeti szkepticizmusa ellenére Forth megkérdőjelezi azt a nézetet, hogy a majomemberek pusztán kitalációk. Megjegyezte: “Az első reakciónk az lehet, hogy a létező flóresi majomembereket teljesen kitaláltnak gondoljuk, és elutasítjuk. A Lio-emberek beszámolóit komolyan megfontolva azonban nem találtam okot arra, hogy kételkedjek bennük”. Majd így folytatta: “Leírásaik, amelyeket más bizonyítékok is alátámasztanak, összhangban vannak egy olyan hominin faj fennmaradásával, vagy egy olyan fajéval, amely csak a múlt században halt ki”.
Forth úttörő kutatásai bővítik az Indonéziában és azon kívül élő homininok evolúciójának megértését. Reméli, hogy az élettudósok az őslakosok tudását, például a lio népét is beépítik majd a kutatásaikba. Ez az együttműködés kritikus betekintést nyújthat a Homo floresiensis történetébe, és tisztázhatja e távoli indonéziai sziget rejtélyeit.
A Flores-sziget elszigetelt tájai továbbra is olyan titkokat rejtenek, amelyek megkérdőjelezik az emberi evolúcióról alkotott képünket. Egy ősi emberi faj, a Homo floresiensis lehetséges jelenléte ezen az eldugott területen kíváncsiságot és lenyűgözést kelt. Gregory Forth tanulmánya a Lio nép körében élő bennszülöttek tudásáról olyan kérdéseket vet fel, amelyek megváltoztathatják az emberfélékről és fennmaradásukról alkotott képünket.
Miközben a tudósok tovább kutatják ezt a rejtélyes területet, a Flores-sziget továbbra is a felfedezések jelzőfénye marad, emlékeztetve minket arra, hogy a Föld még mindig számos tudományos csodát tartogat, amelyek felfedezésre várnak.
ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja