A 1600 éves érmén a meggyilkolt római császár látható
Ritka szereplőket ábrázol a két Franciaországban megtalált érme.
A Franciaország partjainál fekvő Csatorna-szigeteken a régészek két római érmét fedeztek fel – az egyiken egy császár látható, akit tinédzserként „csaptak le”, a másikon pedig egy római császárt ábrázoltak, akit a megszálló gótok öltek meg.
Ezek felfedezése és a római építmények korábbi leletei, köztük egy erőd maradványai arra utalnak, hogy a rómaiak Alderney kis szigetén, a legészakibb Csatorna-szigeten hoztak létre üzletet Franciaország partjainál.
Mit kerestek itt a rómaiak?
„Kezdjük azt hinni, hogy a rómaiak azért jöttek ide, hogy szemmel tartsák azt a kis vízszakaszt itt és Franciaország között” – mondta Jason Monaghan, a Dig Alderney, a sziget régészeti jótékonysági szervezetének titkára a Live Science-nek. „A Földközi-tenger felől érkező, rakományt, olajat, bort és hasonló dolgokat szállító hajóknak el kellett volna haladniuk Alderney mellett, ezért a rómaiak valószínűleg erődöt építettek oda, hogy szemmel tartsák azt a kereskedelmi útvonalat, hogy megállítsák a kalózokat és hasonló természetű dolgokat.”
A régészek 2008 óta végeznek ásatásokat Alderney-ben, de még mindig van mit feltárni, mondta Monaghan. 2017-ben az elektromos munkások vaskori temetkezéseket és egy római épület részeit fedezték fel, ami azt mutatja, hogy emberek már évezredek óta megszállták a szigetet.
A római kori épület feltárása során kiderült, hogy három szobája van, az egyik oldalon udvar, a másikon kövezett terület, délkeleten pedig szeméttelep található. Az egyik érmét ebben a szemétlerakóban találták: egy ezüstérmét, amelyet „antoninianusnak” neveznek. I.sz. 255-ből származik, és két dénár értékű volt, egy szabványos ezüstpénz, amelyet a római korban vertek.
Az érme elmeséli a család történetét
Az érmén II. Valerianus mellszobra látható – Valerianus római császár unokája, aki fiát társcsászárnak, kamasz unokáját pedig caesarnak nevezte. II. Valerianus azonban nem vágyott erre a világra; két évvel később, gyanús körülmények között meghalt.
II. Valerianus érméje kicsit nagyobb, mint egy hüvelykujjköröm, mondta Monaghan. „Elég vékony. A caesar feje van rajta, olyan volt, mint egy segédcsászár, és akkor még csak tinédzser volt. Pár évvel később leütötték.”
Monaghan megjegyezte, hogy mivel a Római Birodalomban nagy volt az infláció ebben az időszakban, „felhígították az érméket”, így az nem tömör ezüst.
1,600-year-old coin discovered in Channel Islands features Roman emperor killed by invading Goths https://t.co/awxkhUiggJ
— Live Science (@LiveScience) June 22, 2024
Apa és fia
Az épület későbbi rétegeiben a régészek megtalálták a másik érmét – Valens római társcsászár bronzát, amely i.sz. 364 és 367 között keletkezett. Valenst megölték a megszálló gótok az adrianopolyi csatában a mai Törökország területén, írja a Britannica.
„Ez egy meglehetősen alacsony értékű érme a Római Birodalom vége felé Nyugaton” – mondta Monaghan. „Eléggé sárosak, ezek a bronzok – nem túl jól ütöttek.”
Sokan megfordulhattak itt
Az épülettől körülbelül 27 méterre egy római erőd maradványai találhatók. „A Valens-érme körülbelül ugyanabból a dátumból származik, amikor a római erődöt építették” – mondta Monaghan. Nem tudni, hogy az erőd katonáin kívül kik éltek még a szigeten, de elképzelhető, hogy családtagjaik vagy kormánytisztviselőik is. Nem világos tehát, hogyan használták az épületet, de valószínűleg több római kori épület is eltemetve pihen a sziget homokdűnéi között.
„Olyan, mint egy mini Pompeji” – mondta Monaghan.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát