Ezek a furcsa hangyák felrobbantják magukat, hogy megvédjék a kolóniájukat
Világszerte több mint 13 ezer hangyafaj él a világon. Ezek közül néhánynak meglehetősen érdekes taktikái vannak a kolóniájuk védelmezésére. Egyes fajok mérget permeteznek, mások pedig akadályokat emelnek.
Délkelet-Ázsia és India alföldi esőerdeiben azonban van egy hangyacsoport, amely különösen bátor technikát fejlesztett ki. Ezek kis túlzással felrobbantják magukat, gyilkos ragaccsal árasztják el ellenségeiket, és közben feláldozzák saját életüket.
Nem féltik magukat, sőt, bevett szokás
A szakértők legalább 15 “robbanó” hangyafajt ismernek, amelyek mind a Colobopsis, vagyis a kapushangya nemzetség tagjai. Közülük a legjobban tanulmányozott faj a Colobopsis explodens, amely több ezer fős kolóniákat alkot trópusi fákon és azok körül, derül ki az Atlas Obscura cikkéből.
A dolgozók idejüket azzal töltik, hogy őrzik a kolónia fészekbejáratait, vagy járőröznek és táplálékot keresnek a lombkoronában, nem ritkán több száz méter magasban.
Minden egyes dolgozó egy pár ragacstermelő miriggyel van felszerelve, amelyek a fejétől az egész testére kiterjednek. Ha fenyegetéssel szembesül, legyen az egy másik rovar vagy egy túlbuzgó tudós, addig szorítja a hasát, amíg ezek a mirigyek meg nem szakadnak. Ilyenkor pattanásként durran el az állat teste.
A C. explodens által termelt nedv sárga és fűszeres szagú. És bár maga a folyadék nem halálos, nagyon-nagyon ragadós, így légypapírként bénítja meg a hangyák ellenfeleit.
Emellett antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, amiből a kutatók arra következtettek, hogy a hangyák a kolónia tisztán tartására használhatták, és csak később lett belőle kamikaze-fegyver.
Nem csak a hangyáknál figyeltek meg hasonlót
Ennek a viselkedésnek, vagyis az öngyilkos robbantásnak, hogy elűzzék az ellenséget, hivatalos neve is van. Ez az “autothysis”, és a görög önfeláldozás szóból ered. Néhány más rovarról is ismert, hogy ezt mutatja, köztük a Francia Guyana esőerdeiben élő Neocapritermes taracua fajhoz tartozó termeszek.
Ezek a termeszek a szakértők által – talán meggondolatlanul – csak robbanó hátizsákoknak nevezett stratégiát fejlesztettek ki.
A kristályokkal töltött zsákok egyre mérgezőbbé válnak, ahogy a termeszek öregszenek. Harc közben a legidősebb dolgozók felszakítják ezeket a zsákokat a nyálmirigyekkel együtt. A kettő összekeveredik, ami egy kémiai reakciót indít el, és egy ragacsos, mérgező koktélt hoz létre, amely megöli az ellenséget és a termeszeket is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon