Egy egyetemista véletlen olyan akkumulátort alkotott, amely 400 évig is bírhatja
Még 2016-ban Mya Le Thai doktorandusz a Kaliforniai Egyetem (UCI) laboratóriumában játszadozott, és olyan újratölthető akkumulátort készített, amely akár 400 évig is kitarthat.
Az Upworthy cikke szerint ez hosszabb élettartamú laptopokat és okostelefonokat jelenthet, és kevesebb lítiumion-akkumulátor halmozódna fel a hulladéklerakókban.
Az UCI kutatócsoportja nanodrótokkal kísérletezett, hogy azokat akkumulátorokban használhassák fel. De azt tapasztalták, hogy a vékony, törékeny drótok idővel a túl sok töltési ciklus után összetörnek és megrepednek.
Egy töltési ciklus során az akkumulátor a teljesen feltöltött állapotból lemerül, majd újra feltöltődik.
Egy nap azonban Thai egy sor arany nanodrótot mangán-dioxiddal és egy plexiüveg anyagához hasonló elektrolitgéllel vont be.
Véletlen felfedezett akkumulátor hozhatja el az áttörést
“Elkezdte ezeket a gélkondenzátorokat körbejárni, és ekkor ért minket a meglepetés” – mondta Reginald Penner, az egyetem kémiai tanszékének vezetője.
“Azt mondta, már 10 ezer cikluson túl van, és még mindig működik. Néhány nappal később visszajött, és azt mondta, hogy már 30 ezer cikluson keresztül ciklizált. És ez így ment egy hónapig.”
Ez a felfedezés azért nem mindennapi, mert egy átlagos laptopé 300-500 töltési ciklust bír ki. Az egyetemen kifejlesztett eszköz három hónap alatt 200 ezer cikluson is túljutott.
Ez körülbelül 400 évvel hosszabbítaná meg egy átlagos laptop élettartamát, leszámítva, hogy az eszköz többi része valószínűleg már évtizedekkel az akkumulátor előtt tönkremenne. De ha sikerülhet a sorozatgyártásra alkalmas állapotig eljutni, akkor rengeteg ajtó nyílna meg a technológia számára.
“A nagy kép az, hogy lehet, hogy nagyon egyszerű módon lehet stabilizálni az általunk vizsgált típusú nanodrótokat” – magyarázta Penner. “Ha ez igaznak bizonyul, az nagy előrelépés lenne.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Próbáltak menekülni, egymást ölelték, jajgattak, sírtak, de a Vezúv nem kegyelmezett: ma is láthatóak Herculaneum halottai az ókori város kikötőjében
Magyarország harmada elsivatagosodhat egy új kutatás szerint
Megnyílt Magyarország első 0–24-es, személyzet nélküli okosboltja
Egészen hihetetlenül néz ki egy vihar time-lapse felvétele a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről
Oroszország új nukleáris rakétákat fejleszt
Szlovákia elismeri Marokkó autonómia tervét „a végleges megoldás alapjaként” a Szahara-vitában