Los Paredonesben ősi templomkomplexumot fedeztek fel Peruban
Los Paredones Peru egyik legkülönlegesebb műemléke, amely újabb nagyszabású titkot rejtett.
A perui Kulturális Minisztérium régészei egy ősi templomkomplexumot fedeztek fel a perui Nazca városa melletti Los Paredonesben.
Los Paredones története
Los Paredones inka közigazgatási központ volt Topa Inca Yupanqui, az Inka Birodalom tizedik Sapa Inka (i.sz. 1471–93), a Hanan-dinasztia ötödik tagja, uralkodása alatt. Az inkák építették a települést Cahuachitól, a nazcai civilizáció szertartási központjától és a Nazca-sivatag világhírű Nazca vonalaitól rövid távolságra.
Los Paredones („A Falak”) valószínűleg összekötőként a tengerparti és a szárazföldi települések között, írja az Atlas Obscura. Ez egy kicsi hely – semmiképpen sem olyan félelmetes, mint a civilizáció leghíresebb városa –, de ettől függetlenül érdekes.
Igazi történelmi kincs
A vastag falak lényegében összenyomott iszapfalak halmaza, amelyeket teraszok tetejére építettek. A romok bepillantást engednek a látogatóknak az Inka Birodalom rendkívül szervezett terjeszkedésébe, amelynek során csodálatos városokat és közigazgatási központokat hozott létre Dél-Amerika nyugati részén, miközben nyelvét és hagyományait a meghódított kultúrákra kényszeríti. Bizonyítékok arra, hogy az Inka Birodalom uralta a közlekedést és a várostervezést a terjeszkedő birodalmukon belül.
Sajnos, akár az eredeti építőanyagok – tömör kőalapra épített téglalap alakú vályogtéglák –, akár a környezet miatt ezek a romok helyenként omladoznak. Nem lettek teljesen restaurálva, de nem is kell nagy képzelőerő ahhoz, hogy vizualizáljuk eredeti formájukat. Egy ösvény vezet fel egy kis dombra adminisztratív épületek, raktárak, laktanyák, kilátótorony és egy ünnepi terület mellett.
Újabb műemlékkel bővült
Az ásatások során a preklasszikus korszakból (más néven formálódási időszakból) származó templomegyüttes maradványait tárták fel, az előzetes datálás szerint a komplexum 5000 évvel ezelőttre tehető, írja a Heritage Daily.
A templomot sártéglából épített falak jellemzik. Ezek egy központi lépcsőt tartalmaznak, amely egy megemelt térre vezet a közepén.
A templom belsejében a régészek antropomorf képekkel díszített frízeket találtak, nevezetesen egy embertestet madárfejjel és hüllőkarmokkal. A komplexum felső részén finom vakolattal díszített fal és fehér, kék és piros pigmenteket tartalmazó képi kialakítás található.
Kultúrák találkozása
Egy másik ásatási területen a kutatók szertartásos építészet nyomait is találták, amelyek a késői Moche-korszakból, i.sz. 600 és 700 közöttről származnak. A Moche-kultúra autonóm államok csoportja volt, amelyek csak közös kultúrájukon osztottak, nem pedig egy királyságot alkotó területen.
Az ásatás során egy jókora lépcsős emelvényt tártak fel támpillérekkel, valamint egy 5 vagy 6 éves korában elhunyt csecsemő csontvázmaradványait.
„Ezek a vizsgálatok a La Otra Banda és Úcupe szertartási központjának és elit temetőjének megjelenését, fejlődését és fejlődését vizsgálják, amelyeket a formatív és a mochei időszak között regionálisan építettek és konszolidáltak. több más feltörekvő központtal együttműködve a Jequetepeque-völgyben és Lambayeque-ben” – írta közleményében a Kulturális Minisztérium.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon