Áttörést értek el a kutatók a 2000 éves antiküthérai szerkezettel kapcsolatban
Egy kutatócsoport elmondása szerint képes volt gravitációshullám-kutatásnak köszönhetően új információhoz jutottak egy kétezer éves rejtély kapcsán. A történet 1901-ben kezdődött, amikor is egy elsüllyedt hajón megtalálták az antiküthérai szerkezet néven ismert tárgyat. Ez az ereklye a világ első számítógépeként is ismert, de az Indiana Jones és a sors tárcsája című film inspirációjaként is szolgált.
Most pedig, több mint egy évszázaddal a felfedezése után, a Glasgowi Egyetem kutatói statisztikai modellezéssel rájöhettek arra, hogy a szerkezetet arra használták, hogy nyomon kövessék a görög holdévet. Még 2021-ben a kutatók megállapították, hogy egy naptáron korábban felfedezett és szabályos távolságban lévő lyukakat jelöltek meg.
A Futurism beszámolója szerint ezek leírják “a Nap, a Hold és mind az öt, az ókorban ismert bolygó mozgását, és azt, hogy ezek hogyan jelentek meg az eszközön”.
Rájöhettek, hogyan használták a szerkezetet
A Glasgow-i Egyetem gravitációshullámo-kutatója, Graham Woan és munkatársa, Joseph Bayley azt állítja, hogy a gyűrűn valószínűleg 354 lyuk van, ami pont a holdév napjainak száma, emellett kizárták annak lehetőségét, hogy egy napévet mértek volna. “Egy 360 lyukból álló gyűrű erősen ellenjavallt, és egy 365 lyukból álló gyűrű sem hihető a modellfeltevéseink alapján” – olvasható a tanulmányukban.
A kutatócsoport a gravitációs hullámok kutatásából származó statisztikai modelleket használta, beleértve a LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) adatait. A bayesiánus statisztika pedig “a valószínűségszámítást használja a hiányos adatokon alapuló bizonytalanság számszerűsítésére az alapján, hogy a mechanizmusban lévő lyukak valószínű számát kiszámította a megmaradt lyukak helyzete és a gyűrű megmaradt hat darabjának elhelyezése alapján”.
Meglepő módon a tanulmányhoz az ihletet egy YouTuber adta, aki megpróbált replikát készíteni az ősi szerkezetből.
“Tavaly év vége felé egy kollégám rámutatott a Chris Budiselic által megszerzett adatokra, aki a szerkezet másolatát akarta elkészíteni. Ő azt vizsgálta, hogyan lehet meghatározni, hogy hány lyukat tartalmaz” – mesélte Woan.
“Érdekes párhuzam, hogy olyan technikákat alkalmaztunk, amelyekkel ma a világegyetemet tanulmányozzák, azért, hogy többet értsünk egy olyan mechanizmusról, amely két évezreddel ezelőtt segített az embereknek nyomon követni az égboltot.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?