Elképesztő áttörés! Megkezdte működését a világ legnagyobb szén-dioxid-kivonó erőműve Izlandon!
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem terén tett jelentős lépésként szerdán Izlandon megkezdte működését a “világ legnagyobb” erőműve, amelyet arra terveztek, hogy a bolygót felmelegítő szennyeződést, azon belül is a szén-dioxidot kivonja a légkörből.
A CNN szerint a közvetlen levegőgyűjtés (DAC) egy olyan úttörő technológia, amely a környezeti levegő beszívására és a szén-dioxid (speciális vegyi anyagok segítségével) történő kivonására szolgál. A leválasztott szén-dioxidot a szerkezet segítségével a föld alatt lehetséges tárolni, majd újrahasznosítani vagy szilárd termékekké alakítani.
Ez az eljárás jelentős változást jelent a hagyományos szén-dioxid-leválasztási módszerekhez képest, amelyek jellemzően a kibocsátás forrásánál, például az erőművekben vagy ipari létesítményekben keletkező kibocsátásokat célozzák. Ehelyett a DAC a légkörből származó, szétszórtabb és nagyobb kihívást jelentő kibocsátásokat kezeli.
Az épület teljes működését Izland bőséges geotermikus energiája táplálja, amely tiszta és fenntartható. A geotermikus energia felhasználása biztosítja, hogy a szén-dioxid megkötésének folyamata nem járul hozzá további szén-dioxid-kibocsátáshoz, ami összhangban van a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátású technológia céljával. Mivel a globális szén-dioxid-koncentráció 2023-ban rekordmagasságot ért el, az ilyen innovációk kulcsfontosságúak a légköri szén-dioxid-szintek csökkentésének sürgős szükségessége szempontjából.
A szén-dioxid szűrő technológia története
A 2009-ben Christoph Gebald és Jan Wurzbacher mérnökök által alapított Climeworks a DAC-technológia élvonalába tartozik. A vállalat küldetése egy jól megvalósítható és hatékony megoldás kifejlesztése a légköri szén-dioxid megkötésére. A Climeworks kínálatában szereplő legújabb és legnagyobb üzem, a Mammoth a szén-dioxid-leválasztás megvalósíthatóságát és hatékonyságát szeretné növelni.
A Climeworks egyetért azzal, hogy a szén-dioxid-eltávolítás költsége jelenleg magas, közel 1000 USD/tonna. A vállalat célja azonban, hogy ezt 2030-ra tonnánként 300-350 dollárra, 2050-re pedig 100 dollárra, amely körülbelül 36 000 forintnak felel meg, csökkentse, és így a technológia megfizethetőbbé és könnyebben bevezethetővé váljon. Jan Wurzbacher, a Climeworks társalapítója és társ-vezérigazgatója úgy véli, hogy a Mammoth kulcsfontosságú lépés a tevékenységük kiterjesztésében.
Kritikák a szén-dioxid-kivonó rendszerrel kapcsolatban
A DAC-technológia a benne rejlő lehetőségek ellenére jelentős ellentmondásokkal küzd. A kritikusok szerint drága, energiaigényes és nem bizonyított a hatékonysága. Egyes klímavédők aggódnak, hogy a szén-dioxid-eltávolításra való összpontosítás elterelheti a figyelmet a fosszilis tüzelőanyagok fogyasztásának csökkentését célzó, kulcsfontosságú intézkedésekről.
Lili Fuhr, a Nemzetközi Környezetvédelmi Jogi Központ fosszilis gazdaság programjának igazgatója kiemelte a szén-dioxid-leválasztási technológiákkal kapcsolatos bizonytalanságokat és ökológiai kockázatokat.
Mit hozhat a jövő?
A Climeworks továbbra is elkötelezett a nagyszabású szén-dioxid-eltávolításról szóló vízió mellett. A vállalat célja, hogy 2030-ra évente 1 millió tonna, 2050-re pedig 1 milliárd tonna szén-dioxidot távolítson el. A további DAC-üzemek tervével, például Kenyában és az Egyesült Államokban, a Climeworks arra készül, hogy jelentős szerepet játsszon a globális szén-dioxid-csökkentési erőfeszítésekben. A Mammoth egy fontos mérföldkövet jelent ezen ambiciózus célok eléréséhez vezető úton, és jelentős hatást gyakorol az éghajlatváltozás mérséklésére.
Ez is érdekelhet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?