Ez az ártalmatlannak tűnő féreglábú tüzérséghez folyamodik vadászat során
Kutatók egy új karmos féreglábút azonosítottak az Amazonas-medence ecuadori részén. A köznapi nevén csak bársonyféregnek nevezett Oroperipatus tiputini elsőre talán ártalmatlannak tűnhet, azonban ezek a lények egy nagyon hatékony fegyverrel rendelkeznek, amellyel mozgásképtelenné teszik áldozataikat.
Ezek a gerinctelen állatok azon kevés csoportjának egyikét alkotják, amelyek nem a legrosszabb rémálmaink főszereplői. A meleg, párás erdők ezen lakói számos lábbal rendelkeznek és közeli rokonságban állnak az ízeltlábúakkal, de nem rendelkeznek azok kemény külső vázával, áll a kutatók tanulmányában.
A karmos féreglábúak élő kövületnek számítanak
Az egész Amazonas-medencében mindössze egyetlenegy területen találtak az új fajból, a tiputini karmos féreglábúból. A példányokat egyenként vagy párban találták meg, az avarszint és a talajhoz közeli növényzet között, írja a BBC Discover Wildlife.
Az új faj rendhagyó nevét a Tiputini Biodiversity Stationről kapta, ahol eddig az összes példányt megtalálták. A “Tiputini bársonyféreg” mint köznapi elnevezés a kutatók szerint pedig kezd megragadni a köztudatban. Bársonyféregnek egyébként azért hívják, mert a bőrükön rengeteg apró dudor található, amelyekből az állat érzékelését segítő szőrszálak nőnek ki. Ettől pedig “bársonyos” annak tapintása.
A lábak szerkezete és a bőr textúrája alapján lehet megkülönböztetni. Színét tekintve a sárga, narancssárga és barna színek meglehetősen változatos keveréke. A fiatalok hátán ismétlődő rombuszmintázat húzódik, de ez a növekedés során elhalványul.
A többi féreglábúhoz hasonlóan ragadozó, amely a szája két oldalán lévő mirigyekből kilövellt ragacsos nyálkahártya-lövedékekkel teszi mozdulatlanná gerinctelen zsákmányát. A kutatók megfigyelései szerint éjszaka a legaktívabb. A biológusok által eddig begyűjtött egyik nőstény egyetlen élő utódot hozott világra, amely szoros kapcsolatban maradt az anyjával.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe