Drónt küldtek a Nagy Kék Lyuk nevű víznyelőbe, lenyűgöző felvétellel tért vissza
Belize partjaitól mintegy 95 kilométerre található egy olyan furcsa képződmény, amely egyszerre lenyűgöző és félelmetes. A Nagy Kék Lyuk egy gigantikus tengeri víznyelő, amely barlangként indult, de az óceán szintjének emelkedésével évezredekkel ezelőtt megtelt vízzel.
A képződményt Jacques Cousteau tengerkutató és felfedező tette híressé, amely a búvárok kedvelt úti céljává vált. A felfedezők első gondolata persze csak az lehet, hogy vajon mi lehet az alján, azonban a Nagy Kék Lyuk sokkal veszélyesebb annál, minthogy egyszerűen lenézzünk a fenekére, derült ki a LadBible beszámolójából.
Rengeteg meglepetéssel rukkolt elő a halálos víznyelő
A Nagy Kék Lyuk aljára lemerülve két ember maradványait, valamint egy GoPro kamerát és műanyag hulladékot találtak, amelyet az emberek dobtak oda. Úgy döntöttek, hogy a holttesteket ott hagyják, ahol feküdtek, mivel úgy vélték, a képződmény méltó nyughelye a kalandoroknak.
A víznyelő feltárására számos kísérlet történt, köztük egy 2018 decemberében indított expedíció, amelynek során két tengeralattjáró merészkedett le a vízbe. A felszínhez közeli rétegekben még nyüzsgött a vízi élet, de egy bizonyos ponton túl ez fokozatosan eltűnt.
A Nagy Kék Lyukban körülbelül 90 méter mélyen található egy hidrogén-szulfid réteg, amelyen túl a víz sokkal sötétebbé és élettelenebbé válik. Ezen a ponton túl már csak a sötét mélységbe süllyedt, elpusztult tengeri élőlények csontjai és az emberi maradványok találhatók. A 2018 decemberi expedíció volt az, amely során megtalálták a két búvár maradványait, amit még a kamera is rögzített.
A Nagy Kék Lyuk még a történelem megfejtésében is segített
A felvételeken jól látszik az éles kontraszt a hidrogén-szulfid fölötti és alatti rétegek közt. Az afölött lévő víz hemzsegett az élettől, az alatta lévő pedig fénytől és aktivitástól mentes volt, gyakorlatilag temetőként funkcionált
De nem ez volt az egyetlen felfedezés, amely ledöbbentette a kutatókat, a lyuk alján ugyanis egy másik elképesztő dologra bukkantak, mégpedig iszapra.
Bár elsőre nem hangzik fontosnak, de a víznyelő alján található iszaprétegek a történelem jelentős eseményeire mutattak rá, többek között a maja civilizáció összeomlása körüli időszakban bekövetkezett nagy szárazságokra és viharokra.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm