4 ezer éves hajó másolatával szelték át a Perzsa-öbölt
Sikeresen szállt vízre egy több mint 4000 évvel ezelőtti, 18 méteres bronzkori hajó másolata. A replika az Egyesült Arab Emírségek fővárosa, Abu-Dzabi partjaitól indult útnak, és 92,5 kilométert tett meg a Perzsa-öbölben.
A 20 fős legénységgel a fedélzeten két nap alatt számos szigorú tesztet teljesített, és akár 5,6 csomós sebességet is elért. A rekonstruált hajót egy több területről érkező szakértői csapat tervezte és építette. A 2021-ben induló kísérleti régészeti kezdeményezés célja kideríteni, hogyan éltek a térségben az emberek több mint 4000 évvel ezelőtt, ezzel együtt pedig az Egyesült Arab Emírségek történelmének egy darabját is életben tartják.
A hajót egy ősi agyagtáblán leírt nyersanyagokból építették, és 4000 évesnél is régebbi építési technikákat vetettek be. Tervezése során szintén az ősi modellt követték, amely során a mérnökök meghatározták a szerkezet paramétereit, hogy rakománnyal és a legénységgel is a vízen maradjon.
4000 éves technológiával a Perzsa-öbölben
“Egy 4000 éves technológián alapuló hajó másolata, amely pusztán az ősi szövegekből és régészeti bizonyítékokból ismert anyagok felhasználásával készült, sikeresen szállt vízre a Perzsa-öbölben. Ez hatalmas előrelépés a Zájed Nemzeti Múzeum kutatási programjában” – mondta Peter Magee, a múzeum igazgatója a Newsweeknek.
“Az éveken át tartó kutatás és együttműködés csúcspontja új ismereteket adhat a tengeri közlekedésről és az ősi kereskedelmi útvonalakról. Ez egy hihetetlenül büszke pillanat számunkra.”
‘Bevásárlólistát’ is találtak a hajóhoz
“A hajót a régióból származó különböző bizonyítékok felhasználásával terveztük. Ezek közé tartozik egy Irakban talált agyagtábla, amely nagy mennyiségű anyagot sorol fel, és amely valószínűleg bevásárlólistaként funkcionált. A szerkezet formája az Irakban talált ősi agyagmodelleken alapul.”
A történelmi másolatokra szakosodott építők szorosan együttműködtek a kutatókkal, hogy valóban hagyományos kéziszerszámokkal és a Kr. e. 2100 körüli agyagtáblán leírt nyersanyagokkal .
Magee elmondta, hogy az agyagtáblát az iraki Tello lelőhelyen fedezték fel, amely az egyik legkorábbi írott nyelven, sumerül íródott. A tábla lényegében egy bevásárlólista a szükséges alapanyagokról, megemlítve négy különböző fafajtát, pálmanádat, bőrt, kecskeszőrt, halolajat és bitument.
Címlapképünk illusztráció, a cikkben szereplő hajóról készült képek itt tekinthetők meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm