Egy komikus katonai baklövésre emlékeztető incidens során az Egyesült Királyság Királyi Tengerészgyalogsága 2002-ben véletlenül megszállta Spanyolországot — fedte fel a korábbi első tengerészgyalogos lord, Lord West. Ez a szokatlan esemény egy rutinszerű partraszállási gyakorlat során történt, amelyet Gibraltárra szántak, de végül rossz parton kötöttek ki, ami egy rövid, de emlékezetes pillanatnyi zűrzavart okozott.
Lord West, aki akkoriban a Királyi Haditengerészet vezetőjeként szolgált, a BBC Today című műsorában adott interjúban mesélte el az esetet. A tengerészgyalogosoknak a kiképzés részeként egy gibraltári strandon kellett volna partra szállniuk. Egy navigációs hiba miatt azonban a Gibraltárral szomszédos spanyol La Linea város egyik strandját ostromolták meg — írja az Independent.
“Nem ez volt az egyik legjobb napom” – ismerte el Lord West. Emlékezett arra, hogy sürgős telefonhívást kapott a katonai parancsnoktól, aki a riasztó híreket közölte:
“Uram, attól tartok, valami szörnyűség történt… Azt hiszem, hogy megszálltuk Spanyolországot, de szerintünk nem vették észre.”
A megszállás
A tengerészgyalogosok, akik a rájuk jellemző precizitással hajtották végre a gyakorlatot, egy zavart spanyol halásszal találkoztak. Felismerve tévedésüket, gyorsan visszavonultak. “A szokásos módon rohamozták meg a partot, mint Királyi Tengerészgyalogosok – természetesen rettentően jó katonák, és az ilyesmiben is nagyon jók -, és szembekerültek egy spanyol halásszal, aki mintegy rámutatott: “Azt hiszem, rossz parton vagytok” – magyarázta Lord West.
Diplomáciai utóhatás
A tévedés felismerése után Lord West azonnal kapcsolatba lépett a Külügyminisztériummal és Gibraltár kormányzójával, hogy kezeljék a diplomáciai következményeket. Szerencsére a spanyol kormány nem eszkalálta a helyzetet. “Szerencsére a spanyol kormány emberei nem csináltak belőle valamit” – jegyezte meg. La Linea akkori polgármestere, Juan Carlos Juarez humorosan megjegyezte: “Partra szálltak a partjainkon, hogy tipikus kommandós taktikával szálljanak szembe egy feltételezett ellenséggel. De sikerült őket a parton tartani”.
Katonai kapcsolatok
A baleset ellenére az incidens nem feszegette a brit és a spanyol hadsereg közötti, általában pozitív kapcsolatokat. “Tulajdonképpen nagyon jó kapcsolataink vannak a spanyol hadsereggel, beszéltem velük, és megértik, mert az emberek hibáznak, nem igaz?” – mondta Lord West. Azt is megemlítette, hogy az incidens azóta sem került szóba, kiemelve a két haderő közötti megértést és bajtársiasságot.
Az incidens háttere
A leleplezés egy olyan időszakban történt, amikor a Downing Streetnek le kellett bagatellizálnia azokat a javaslatokat, amelyek szerint a Brexit-tárgyalások közepette haditengerészeti különítményt küldenének Gibraltárba, miután Michael Howard volt konzervatív vezető ellentmondásos megjegyzéseket tett. Howard a Falkland-szigeteki konfliktushoz hasonlította a helyzetet, azt sugallva, hogy az Egyesült Királyság háborút indíthat Spanyolországgal Gibraltár szuverenitása miatt.
Lord West beszámolója a 2002-es incidensről emlékeztet a katonai műveletekben rejlő összetettségre és időnként abszurditásokra. Hangsúlyozza a világos kommunikáció és a navigáció fontosságát, valamint az erős diplomáciai kapcsolatok fenntartásának értékét az ilyen hibák következményeinek enyhítése érdekében.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Egy orosz katona elmesélte, milyen mészárlásnak vannak kitéve a fronton
Putyin szerint a béketárgyalások előtt semmiképp sem lesz fegyverszünet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm