Türkmenisztán. Ez a közép-ázsiai ország olyan történetet kínál, amely furcsább, mint egy fikció. Az egykor a Szovjetunióhoz tartozó Türkmenisztán 1991-ben nyerte el függetlenségét. Azóta történelmét két különc vezető bizarr és gyakran önkényuralma határozta meg, akik mindketten kitörölhetetlen nyomot hagytak az országon.
A Szovjetunió összeomlása után Türkmenisztán függetlenségre tört, és Saparmurat Niyazov, akit szeretettel “szamurájnak” becéznek, került az ország élére. Nyijazov uralkodását (1991-2006) a tekintélyelvűség és a személyes sajátosságok keveréke jellemezte, amely Türkmenisztánt a világ egyik legszokatlanabb államává tette — írja a Hackernoon.
Nyijazov kultusza
Nyijazov uralmát olyan személyi kultusz jellemezte, amely minden más diktátoréval vetekedett. Ő írta a Ruhnama (“A lélek könyve”) című művet, amely egy politikai kiáltvány és spirituális útmutató kombinációja, és amely minden türkmén állampolgár számára kötelező olvasmány volt. A könyv hatása olyannyira átható volt, hogy még a vezetési vizsgák tananyagának is része volt. A szamurájok azt állították, hogy a Ruhnama isteni ihletésű, és azt ígérték, hogy bárki, aki háromszor elolvassa, bejut a mennyországba.
Irodalmi törekvésein túlmenően Nyijazov számos bizarr törvényt hozott:
- Kulturális mandátumok: A nyilvános rendezvényeken megtiltotta a szájról szájra szinkronizálást, a kenyeret az édesanyja után nevezte át, és augusztus második vasárnapját kedvenc gyümölcsének tiszteletére “dinnye-nappá” nyilvánította.
- Közegészségügyi rendeletek: Megpróbált leszokni a dohányzásról, ezért betiltotta a dohányzást nyilvános helyeken. Lebeszélte az embereket aranyfogakról, ehelyett azt javasolta, hogy a polgárok rágjanak csontot, hogy megerősítsék fogaikat. Ezenkívül betiltotta a fertőző betegségek jelentését, mint például az AIDS.
- Városi reformok: Niyazov a kutyákat a szaguk miatt kitiltotta a fővárosból, Ashgabatból, és bezáratta az összes kórházat a fővároson kívül, ragaszkodva ahhoz, hogy a betegek Ashgabatba utazzanak kezelésre. Betiltotta az autórádiókat is, mert feleslegesnek tartotta őket.
Talán a legjelentősebb, hogy Niyazov egy aranyszínű, forgó szobrot állíttatott magáról, amely mindig a nap felé néz, állandó jelenlétének jelképeként.
A Burgundy-korszak
Nyijazov 2006-ban bekövetkezett halála után Gurbanguly Berdymukhamedov, azaz “Burgundy” vette át a hatalmat. Burgundy uralma, bár valamivel enyhébb volt, nem volt kevésbé különös:
- Színpreferenciák: Burgundy betiltotta a fekete autókat a fehérek javára, mert úgy vélte, hogy a fehér szerencsét hoz.
- Lovas megszállottság: Lelkes szerelmese volt az akhal-teke-i lovaknak, irodáját lovas motívumok díszítették, és még kedvenc kutyafajtájának, az alabai-nak egy arany szobrát is felavatta.
- Nyilvános imázstrükkök: Burgundy arról volt ismert, hogy nyilvános mutatványokkal próbálta eloszlatni a halálhíreket, többek között a “Pokol kapuja” néven ismert égő gázkráter körül autózott.
Burgundy a zenei világban is feltűnt, amikor egy többnyelvű rapvideót adott ki, amelyben Türkmenisztán erényeit dicsérte.
Egy nemzet furcsaságai
Türkmenisztán furcsasága nem csak a vezetésére korlátozódik. Az ország számos egyedi tulajdonsággal büszkélkedhet:
- Szőnyegmánia: A szőnyegeket annyira tisztelik, hogy a nemzeti zászlón is szerepelnek, és az országnak van szőnyegügyi minisztériuma és nemzeti szőnyegmúzeuma. Még munkaszüneti nap is van a szőnyegek tiszteletére.
- A pokol kapui: Ez az örökké égő gázkráter 1971 óta lángol, egy szovjet fúrási baleset következtében. Az oltási kísérletek ellenére a kráter továbbra is ég, tüzes tanúbizonyságot téve a nemzet különös történelméről.
- Semlegesség: Türkmenisztán az egyetlen olyan ország, amelyet az ENSZ hivatalosan semleges államként ismer el, és ez a státusz még a híres semleges Svájctól is megkülönbözteti.
E furcsaságok ellenére Türkmenisztán továbbra is a világ egyik legkevésbé látogatott országa. A turisták szűkössége talán az ország elnyomó rezsimjének és korlátozott infrastruktúrájának tudható be, bár ez még titokzatosabbá teszi az amúgy is rejtélyes helyet.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Az USA Kínát, Oroszországot és Észak-Koreát is sakkban tarthatja új fejlesztésével
Eddig bízott Bidenben? Zelenszkij most már Trump béketervét akarja hallani
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény