Gyakran felmerülő kérdés, hogy hogyan lehet megfelelő mennyiségű táplálékot fogyasztani az űrsétákon. A vizeletet hasznosító találmány lehet a megoldás.
Egy újonnan feltalált űrruhának köszönhetően az űrhajósok hamarosan megihatják a saját vizeletüket is az űrséták során, írja a LADbible.
Ilyesmi eddig leginkább filmekben fordulhatott elő, de hamarosan valósággá válhat a NASA űrhajósai számára, mivel a Cornell Egyetem kutatói jelenleg egy innovatív, új típusú szkafanderen dolgoznak.
Normál, földi körülmények között az anyagcsere-folyamatok kezelése – mint a vizelet- és a székletürítés – nem okoz különösebb problémákat, ahogy a megfelelő hidratáltság megőrzéséért is könnyen tehetünk. Így általában bele sem gondolunk abba, hogy sok száz kilométerre a Földtől mindez mekkora kihívásokat jelenthet.
Az űrséták alatt van gond
A Nemzetközi Űrállomás már korábban kidolgozott egy módszert az izzadtság, a vizelet és a kilélegzett levegő hasznosítására, valamint ivóvíz előállítására. De azoknak az űrhajósok, akik kimerészkednek az űrhajóból karbantartásra vagy űrsétára, jelenleg lényegében felnőtt pelenkát kell viselniük.
A jól ismert pufi, fehér szkafanderek a lehető legnagyobb nedvszívó képességgel rendelkeznek, és viselőjének testnedveit teljes mértékben felszívják, így nyugodtan el lehet bennük intézni a „folyó ügyeket”. Sőt, a ruhadarabok az egy liter vizeleten kívül 75 gramm székletet is össze tudnak gyűjteni.
Gyakorlatilag vizeletben dolgoznak jelenleg
De azért valljuk be: nem lehet túl jó érzés órákat úgy dolgozni, hogy a saját végtermékeink vannak a ruhánkban. Ráadásul az is gyakori, hogy a ruhák szivárognak, és az űrhajósok arról számoltak be, hogy nem tudják megállapítani, hogy a ruhájukban lévő folyadék izzadtság vagy vizelet-e.
És voltak űrhajósos, akik húgyúti fertőzésben szenvedtek a szkafander viselését követően. Mindezeket szem előtt tartva a Cornell Egyetem kutatói megalkották egy új űrruha prototípusát, amely képes a vizeletet normális ivóvízzé átalakítani.
Innovatív eljárást dolgoztak ki
Az öltözékben egy öntött szilikon gyűjtőpoharat helyeznek a viselője nemi szerve köré, és a pohár egy vákuumszivattyúhoz csatlakozik, amely a nedvesség hatására aktiválódik. A szivattyúhoz kapcsolódó szűrőrendszer körülbelül öt perc alatt képes 87 százalékos hatékonysággal megtisztítani a vizeletet.
A kutatók most abban reménykednek, hogy még az idei évben önkénteseket tudnak toborozni a ruha tesztelésére. Ha a folyamat sikeresen zárul, akkor a NASA akár fel is használhatja az új szkafandereket az Artemis küldetések során, amelyek keretében néhány éven belül a Holdat, majd a Marsot célozzák meg.
Ez is érdekelhet:
- A náci holdbázistól a kamu holdraszállásig: mutatjuk a legőrültebb elméleteket
- Egy űrhajós elmondta az igazságot arról, milyen 6 hónapon keresztül a világűrben élni
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon