Szenzációs napkitörés: Sarki fények a Marson, ahogy még sosem láttuk!
Előrejelzések szerint egy hatalmas napkitörés várhatóan sarki fényeket hoz létre a Marson, amelyek különböznek a földi északi és déli fényektől. Az AR3738 napfolt nemrégiben, július 16-án egy erős X1,9 osztályú napkitörést bocsátott ki, amely napplazmát lövellt az űrbe. Ez a koronakidobódás (CME) megkerüli a Földet, és a Marsba csapódik, ami ott sarki fényt okozhat.
A Newsweek tudósítása alapján a Földön a CME-k kölcsönhatásba lépnek a mágneses mezővel, és geomágneses viharokat idéznek elő, amelyek a sarkok közelében sarki fényt okoznak. Ez a jelenség akkor következik be, amikor a plazma a mágneses mezővonalak mentén halad, és kölcsönhatásba lép a légköri gázokkal, például a nitrogénnel és az oxigénnel, amelyek különböző színű fényt bocsátanak ki.
Ezzel szemben a Marson nincs a földihez hasonló globális mágneses mező. Ehelyett kisebb, szabálytalan mágneses mezőkkel rendelkezik, ami más sarki fény eloszlásához vezet.
A Mars és a mágneses mező
A Marsnak jelenleg nincs globális mágneses mezeje, de egykor, mintegy 4 milliárd évvel ezelőtt egy korai dinamó által létrehozott erős mágneses mezővel rendelkezett, amely erőssége hasonló volt a Föld jelenlegi mezőjéhez. Ez a dinamó megszűnt, de egy gyengébb dinamó körülbelül 3,8 milliárd évvel ezelőttig aktív lehetett. A marsi kéreg a déli féltekén erős mágnesezettséget mutat, váltakozó csíkokkal, míg az északi síkságok többnyire mágnesezetlenek. Ez a felismerés műholdas mérésekből és a Marson gyűjtött földi mágneses adatokból származik.
Mivel a Marson nincs védő mágneses mező, a CME-kből származó napelemek az egész bolygót bombázhatják, nem csak a pólusokat. Ez olyan sarki fényeket eredményez, amelyek az egész marsi éjszakai égboltot bevilágíthatják, különösen a nagy naptevékenységű időszakokban. Az ilyen körülmények a jövőbeli űrhajósok számára is kockázatot jelenthetnek, mivel ezek a részecskék mélyen behatolnak a légkörbe.
A sarki fény
A NASA MAVEN űrszondájának felvételei a marsi sarki fényt lilás ragyogásként mutatják az ultraibolya fényben. A bolygó felszínéről azonban a felső légkörben lévő atomos oxigén jelenléte miatt valószínűleg zöldnek tűnik. Jelenleg is folynak erőfeszítések, hogy a jövőbeli küldetéseket jobb kamerákkal szereljék fel, amelyekkel pontosabban megörökíthetők ezek a sarki fények, mivel a jelenlegi marsi kamerák nem rendelkeznek megfelelő éjszakai beállításokkal.
AR3738-as napfolt
A Spaceweather.com arról számolt be, hogy az AR3738 napfolt közeledik a „veszélyes zónához”, egy olyan területhez, ahol a Nap mágneses mezeje, az úgynevezett Parker-spirál összeköti a napfoltot a Földdel. Ahogy a napfolt a Nap nyugati pereme fölött halad, belép ebbe a régióba, és mágneses kapcsolatot hoz létre bolygónkkal. Ez lehetővé teszi, hogy a napfoltból származó töltött részecskék gyorsan felgyorsulva gyorsan eljussanak a Napból a Földre.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon