Véletlen ráhajtott egy sziklára a Marson, az élethez nélkülözhetetlen anyagot talált a Curiosity
Egy marsi szikla belsejében meglepő dolgot találtak, miután a Curiosity véletlenül feltörte azt. Amikor a 899 kilomgrammos rover átgurult a sziklán, a kőzet feltört, és elemi kén sárga kristályait tárta fel. Bár a szulfátok meglehetősen gyakoriak a Marson, ez az első alkalom, hogy a ként tiszta, elemi formában találták meg a vörös bolygón.
Ami még ennél is izgalmasabb, hogy a Gediz Vallis nevű hegygerinc, ahol a Curiosity megtalálta a kőzetet, tele van ehhez hasonló kőzetekkel, ami arra utal, hogy valahogyan az elemi kén is bőségesen előfordulhat ott bizonyos helyeken.
Szerencsés véletlen
„Egy tiszta kénből álló kőzetmezőt találni olyan, mintha oázist találnánk a sivatagban. Nem kellene ott lennie, így most a legégetőbb feladatunk megmagyarázni, miért van mégis ott, de a furcsa és váratlan dolgok felfedezése teszi olyan izgalmassá a bolygókutatást” – mondja Ashwin Vasavada, a Curiosity projekt kutatója.
A Science Alert szerint a szulfátok olyan sók, amelyek akkor keletkeznek, amikor a kén más ásványi anyagokkal keveredik a vízben. Amikor a víz elpárolog, a szulfátok visszamaradnak. Ezek az ásványok sokat elárulhatnak a Marsról, például arról, mi történt a rajta lévő vízzel, és arról, hogy az idő múlásával hogyan változott a bolygó klímája.
A tiszta kén viszont csak nagyon specifikus körülmények között alakul ki, amelyekről nem ismert, hogy megvoltak-e ott, ahol a Curiosity összetörte a követ. A kutatók bevallása szerint sok mindent nem tudnak a Mars geológiai történetéről, de a felszínén csak úgy heverésző tiszta kén arra utalhat, hogy van valami nagyon nagy dolog, amiről még sejtésük sincs.
Nagy meglepetésre számítanak a kutatók a Marssal kapcsolatban
Fontos tudni továbbá, hogy a kén minden élet számára nélkülözhetetlen elem. Az élőlények általában szulfátok formájában veszik fel, és a fehérjék előállításához szükséges két esszenciális aminosavhoz használják fel. Mivel a szulfátokról régóta tudunk a vörös bolygón, ez önmagában nem mond újat, és az életre utaló jelekkel kapcsolatban sincs új hír, viszont gyakran találnak olyan dolgokat, amelyeket hasznosak az élő szervezetek számára.
A Curiosity műszerei képesek voltak elemezni és azonosítani a Gediz Vallis hegygerincen lévő kénes kőzeteket, de ha nem akad egy a kereke alá, a kutatóknak jó ideig kellene még keresniük. A következő lépés az lesz, hogy eddigi ismereteinket felhasználva kiderítsék, pontosan hogyan kerülhetett oda.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint