Mesterséges csillagot küld a NASA az Egyesült Államok fölé
Egy egészen specifikus műholdat, egy mesterséges csillagot fog Föld körüli pályára állítani a NASA – de nem véletlen teszik.
A mesterséges csillagnak persze nem az lesz a feladata, hogy kisegítse vagy helyettesítse a Napot. Ehelyett sokkal távolibb galaxisok megfigyeléséhez járul majd hozzá, ugyanis kényes adatokat tudnak majd pontosítani a kutatók.
A fény útja az univerzumban
A Földről úgy tűnik, hogy a csillagok változó fényességgel rendelkeznek számos tényező alapján. Fényességük attól is függ, hogy milyen távolságban vannak, milyen típusúak, és milyen szakaszban vannak életciklusukban.
Ezeknek a paramétereknek a nagyon pontos mérése segíthet például annak kiderítésében, hogy az univerzum milyen gyorsan tágul: ha megnézzük, milyen messze vannak egymástól, és milyen mértékben változott a fény vöröseltolódása a hozzánk vezető út során.
Nem az, aminek látszik
A vöröseltolódás egy csillagászati objektum spektrumának eltolódása a hosszabb hullámhosszúságok felé, amit a látható fény skáláján belül így vörösebbnek érzékelünk. A Doppler-effektusnak tulajdonítják, amely a hullámhossz változását eredményezi, amikor egy adott hullámforrás (pl. fény- vagy rádióhullámok) és a megfigyelő egymáshoz képest mozgásban van, magyarázza a Britannica.
Az ilyen típusú projektekhez a kutatóknak nagyon pontosan tudniuk kell, hogy milyen fényes egy csillag: és itt jól jön egy mesterséges csillag. Az Arlo Landolt csillagászról elnevezett Landolt-misszió 2029-es felbocsátásakor egyet biztosít számukra, mivel egy kalibrált fényforrást állít pályára a Földtől 35 785 kilométerre, áll a misszióról szóló tanulmányban.
„A cél az, hogy ki tudjuk deríteni más csillagok körül keringő bolygók esetében is, hogy lehetnek-e óceánjaik, ahol feltehetően élet keletkezhet és élhet” – magyarázta Jamie Tayar, a Floridai Egyetem csillagászati adjunktusa. „Minden csillaghoz pontosan tudnod kell, hogy mennyi energia érkezik a csillagból, és pontosan milyen messze van a bolygó, és így tovább.”
Mi is pontosan a mesterséges csillag?
A mesterséges csillag, valójában egy kis, maximum 2 kilogrammos műhold első évében szinkronizált pályára áll majd az Egyesült Államok felett. Az ötlet az, hogy a mesterséges csillag egy ismert fotonkibocsátási sebességet küld vissza a földi teleszkópokhoz. Itt a csillagászok megfigyelik a mesterséges csillagot az őket érdeklő űrobjektum mellett, így felmérhetik annak fényességét, írja az IFLScience.
Sosem látott lehetőség
„A Landolt-küldetés lehetővé teszi számunkra, hogy csillagok millióinak fényességét újrakalibráljuk” – magyarázta Peter Plavchan, a George Mason Egyetem fizika és csillagászata docense a projektről szóló tanulmányában. „Ilyen mérést csak egy űrben keringő mesterséges csillaggal lehet elérni, ahol a fizikai fotonfluxus pontosan ismert. Következésképpen a Landolt lehetővé teszi a sötét energia paramétereinek pontosítását, javítja a földi világok lakhatóságának értékelésére vonatkozó képességeinket, és a csillagfejlődésre vonatkozó alapvető korlátokat.”
Remélhetőleg a küldetés segíthet a csillagok körüli lakható zónák azonosításában, amelynek végső célja egy másik, életet rejtő bolygó megtalálása.
„Annyi nagy kérdés van a csillagászatban: Hogyan kerültünk ide? Vannak más olyan bolygók, mint a miénk? Léteznek idegenek?” – tette hozzá Tayar. „De ezek nagyon nehéz kérdések, ezért a válaszadáshoz a méréseknek nagyon jónak kell lenniük, és helyesnek kell lenniük.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek