Az eddigi legjelentősebb bizonyítékra bukkanhattak a kilencedik bolygóval kapcsolatban
A Neptunusz pályáján túl van valami, ami elég masszív ahhoz, hogy hatással legyen a közelében keringő objektumok pályájára. A tudósok bizonyítékot találhattak a rejtélyes kilencedik bolygóra, amely ha beigazolódik, akkor a feje tetejére állíthatja a csillagászatról és a Naprendszerről alkotott ismereteinket.
A legújabb információkra „az eddigi legerősebb statisztikai bizonyítékként hivatkoznak, amely szerint a kilencedik világ valóban létezik. De ha ez egy teljes értékű bolygó, hogyan nem tűnt fel a saját Naprendszerünkben, amikor a Földtől több ezer fényévre is képesek vagyunk idegen világokat találni?

Illusztráció a Naprendszer lehetséges kilencedik bolygójáról: Wikimedia Commons/PlanetUser
Vajon mikor bukkanhatnak rá a kilencedik bolygóra?
A Unilad szerint ez azért van, mert valójában könnyebb észrevenni azokat, amelyek más csillagok körül helyezkednek el, mint a sajátunk körül. Az egyik metódus erre a tranzitmódszer, amelynek során azt figyelik, hogy a bolygó hogyan blokkolja a csillag fényét, amikor elhalad előtte, de megnézhetik azt is, hogy a csillag hogyan imbolyog a körülötte keringő világok miatt.

A Naprendszer kilencedik bolygójának feltételezett pályája a Nap körül. MagentaGreen/Wikimedia
A Nap körül azonban ez nem ilyen egyszerű, mivel vagy közvetlenül a bolygót kell látnunk, vagy a körülötte lévő objektumokból kiváltott reakciókat kell látnunk, jelen esetben a Neptunusz pályáján túl elhelyezkedő objektumok pályájában bekövetkező változásokat. Ezeket az égitesteket megzavarta valamilyen kinti objektum, amelynek elég nagynak kell lennia ahhoz, hogy ekkora hatással legyen a környezetére.
Bár ez nem végleges bizonyíték, de arra utal, hogy valóban létezhet még egy planéta a Naprendszerben. Az adatokat vizsgáló tanulmány szerzői szerint „izgalmas, hogy az itt leírt dinamikát, valamint a kilencedik világra vonatkozó összes többi bizonyítékot hamarosan szigorú teszteknek vetik alá a Vera Rubin Obszervatórium működésének megkezdésével.
„A kutatás közelgő szakasza kritikus betekintést ígér Naprendszerünk külső területeinek rejtelmeibe.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum