Egyre több robbanás hagy hatalmas krátert maga után Szibériában, és most már tudjuk, miért
A Szibériában található krátereket létrehozó robbanásokat nem közvetlenül az éghajlatváltozás okozza, viszont sokkal gyakoribbak lehetnek miatta, mivel a robbanásokat valószínűleg a fagyott talaj, a permafroszt alatt felgyülemlő gáz okozza.
Szibéria északnyugai részén a kráterek a nagy olaj- és gázlelőhelyekkel osztoznak a területen. Ezeket már évtizedek óta folyamatosan termelik, azonban néhány ilyen lelőhelyet a permafroszt tart fogva, írja a BBC Science Focus. A vastag jégrétegek és a permafroszt fedőként tartja a helyén ezeket a gáztározókat, viszont bármilyen gyengülés vagy nyomásnövekedés gázvándorláshoz és robbanáshoz vezethet.
Szibéria lehet a klímaváltozás miatt a legnagyobb veszélyben
A rövid sarkvidéki nyarak során a felszíni permafroszt elolvad, ami befolyásolhatja a víz mozgását a sík tájakon. Ez a három tényező együtt, vagyis az olvadó jégrétegek, a vízmozgás, és a fosszilis tüzelőanyagok kitermelése nagy hatással lehet a gázvándorlásra és a gázfelhalmozódásra.
Az Északi-sarkvidék az éghajlatváltozás miatt két-háromszor gyorsabban melegszik, mint a világ többi része, amely így kénytelen elviselni a hosszabb sarkvidéki nyarakat. Emiatt hosszabb ideig olvad a permafroszt, ami tovább gyengítheti a jégréteget, ami a föld alatt tartja a gázt.
Bár ezeknek a krátereknek a létezését csak nemrég fedezték fel, potenciálisan már évezredek óta előfordulnak a permafrosztos tájakon. És bár a gázfelhalmozódás és az ebből eredő robbanások pontos oka nem világos, az éghajlatváltozás valószínűleg szerepet játszik a valószínűségük növelésében. A jelenlegi kutatások azt próbálják megállapítani, hogy vajon ezek a robbanások csak a Szibéria ezen részéhez hasonló területekre jellemzőek-e.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe