A strandjainknak több homokra van szükségük. Igen, tényleg! A globális klímaválság tombolásával a tengerszint emelkedése és a gyakoribbá váló természeti katasztrófák erodálják homokos strandjainkat. Ha nem teszünk lépéseket, az évszázad végére a világ strandjainak csaknem felét elveszíthetjük. Az ember, mint a bolygót irányító, nagyagyú, bolygónk csúcsán álló főnök, megoldást talált ki: homokot a strandokra. De bár ez segít fenntartani a tengerpartjainkat, a maga következményeivel jár. Vizsgáljuk meg a partok feltöltésének előnyeit és hátrányait.
Mint arról már bizonyára hallott, az éghajlatváltozás miatt emelkedik a tengerszint. A magasabb tengerszint eltakarja a partot, és minden hullámmal elviszi a homokot. A kutatók előrejelzése szerint 2100-ra az erózió a Föld legtöbb homokos strandjának létét is veszélyeztetheti — számolt be róla a SciShow.
Ennek leküzdése érdekében homokot hordunk ki homokbányákból, folyómedrekből és az óceán fenekéről, hogy pótoljuk az erodálódó strandokat. Ez a folyamat, amelyet strandtáplálásnak nevezünk, nem új keletű. 1923-ban a New York-i Coney Islandet újra homokoztuk. 1978-ban a floridai Miami Beach is hasonló kezelésben részesült. Az évek során Ázsia, Európa, Észak-Amerika és Óceánia strandjait egész Ázsiában, Európában és Óceániában feltöltötték további homokkal.
A strandfeltöltés előnyei
A strandtáplálás nem csak a turisztikai helyek megőrzésére szolgál. A hozzáadott homok képes elnyelni a közeledő hullámok energiájának egy részét, lengéscsillapítóként működve. Ez azért kulcsfontosságú, mert sok infrastruktúrát építünk közvetlenül a vízparton, ami a hurrikánok és más természeti katasztrófák pusztító erejét növeli.
A Sandy hurrikán idején például a táplált strandokkal rendelkező part menti területek sokkal jobban megúszták, mint azok, ahol nem volt ilyen. A táplált partokon nem pusztultak el házak, míg a kiegészítő homok nélkül maradt területeken súlyos károk keletkeztek. Ez a gyakorlat életeket menth34et és csökkentheti a halálos viharok hatásait.
Ráadásul, ha egy strandot egyszer már feltápláltak, a fenntartásához a kezdeti homoknak csak a töredékére van szükség, így a folyamat megfelelő kezelés esetén fenntarthatóvá válik.
A homok hiányának ökológiai hatása
A partok táplálása azonban nem mentes a hátrányoktól. A strandok táplálására használt homok gyakran a közeli folyókból vagy az óceán fenekéről származik, ami megzavarja ezeket az ökoszisztémákat. A homok eltávolítása felkavarja a részecskéket, ami csökkenti a víz alatti növények és korallok fényét, és akár el is temetheti őket, ami jelentős stresszt okozhat, és potenciálisan visszavetheti növekedésüket. Ezt megfigyelték a Puerto Rico melletti korallzátonyoknál és a spanyolországi tengeri fűágyásoknál.
Hasonlóképpen veszélyben vannak a táplált strandok partvonalán élő állatok is. A nagy mennyiségű homok lerakása egy meglévő ökoszisztémára betemetheti és elpusztíthatja az ott élő szervezeteket. A madarak, a halak és más vadon élő állatok, amelyek a parton élnek és ott élnek, nehezen tudnak túlélni, ha az új homok jelentősen eltér a korábbi homoktól.
Észak-Karolinában például a partfeltöltés megzavarta a helyi ökoszisztémát, ami megnehezítette a madarak, a halak és a kagylók számára a táplálékszerzést és a túlélést. A kagylókra vadászó szörfhalak más színű homok alá temetve találták meg zsákmányukat, ami megnehezítette a vadászatot. A kagylóknak nehezükre esett beásni magukat a puhább, új homokba, így sebezhetővé váltak a hullámok által elsöpört hullámoknak.
Az ökológiai troli probléma
A partfeltöltés ökológiai troliproblémát jelent. Ez nem egyértelműen jó vagy rossz helyzet. Mérlegelnünk kell az élőlényeknek az éghajlattal összefüggő élőhelyvesztés miatti potenciális veszteségét és a dúsítási gyakorlatok által okozott pusztulást. Míg az éghajlati válsággal összefüggő élőhelyvesztés visszafordíthatatlan lehet, a táplált strandok néhány év múlva újra lakhatóbbá válhatnak.
Akár homokkal töltjük fel a strandjainkat, akár nem, valószínűleg jelentős számú életet veszítünk. Az éghajlati válságot mi okoztuk, és a mi felelősségünk, hogy megoldásokat találjunk, még akkor is, ha azok sajátos kihívásokkal járnak.
A partfeltöltés összetett kérdés. Egyrészt segít megvédeni partjainkat és infrastruktúránkat a tengerszint emelkedésével és a természeti katasztrófákkal szemben. Másrészt viszont megzavarja az ökoszisztémákat mind ott, ahonnan a homokot veszik, mind pedig ott, ahová helyezik. Miközben az éghajlati válság hatásaival küzdünk, tovább kell finomítanunk módszereinket, és arra kell törekednünk, hogy egyensúlyt teremtsünk a strandjaink megőrzése és a rájuk támaszkodó ökoszisztémák védelme között. Végső soron a ma meghozott intézkedéseink fogják alakítani partjaink és az általuk támogatott számtalan élet jövőjét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Amikor egy gyorsétterem radioaktív poharakat adott ajándékba
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm