Hím nélkül szaporodott a csillagos cápa nőstény
A csillagos cápa is felkerült azon fajok rövid listájára, akik egyedül is tudnak utódot nemzeni.
A csillagos cápa (Mustelus mustelus) bebizonyította, hogy sperma nélkül is képes szaporodni, és több, azonos génekkel rendelkező utódot hoz létre. Ez az első alkalom, hogy ismétlődő partenogenezisről számoltak be a fajnál, és bővíti ismereteinket a természetben az egy fős ivadékalkotás mindenféle módjáról a természetben.
Egy furcsa szaporodás
A partenogenezist néha szűz fogantatásnak is nevezik, mivel a petesejtből utódokat hoznak létre anélkül, hogy spermiumra lenne szükség. Gyakran fordul elő alacsonyabb rendű növények és gerinctelen állatok, ritkán magasabb rendű gerincesek között, írja a Britannica. A partenogenetikusan előállított petesejt lehet különböző vagy páros kromoszómakészlettel rendelkező.
Néha a szaporodás aszexuális formájának tekintik; pontosabban azonban a „szexuális szaporodás nem teljes formájaként” írható le, mivel a partenogén fajok utódai ivarsejtekből fejlődnek ki. A gameták olyan szaporító sejtek, amelyek meiózis (vagy redukciós osztódás) eredményeként jönnek létre. Ilyenkor egy specializált, kettős kromoszómakészlettel rendelkező sejt magjának két osztódásán megy keresztül.
Egy csillagos cápának is sikerült
Partenogenezis gyanúja merült fel egy olaszországi akváriumban lévő nőstény csillagos cápák tartályában. Most egy új tanulmány, amely a Scientific Reports folyóiratban jelent meg, genetikai bizonyítékot talált arra, hogy sperma nélkül is képesek szaporodni.
Úgy gondolják, hogy ez az úgynevezett fakultatív partenogenezis. A fogalom egy olyan állatot ír le, amely ivarosan és ivartalanul is képes szaporodni. Az egyéni örökítés okai eltérőek lehetnek, de úgy gondolják, hogy a férfipopulációban történő visszaesés az egyik. Épp ezért a partenogenezis gyakran előfordul fogságban tartott állatoknál, sőt itt a leggyakoribb.
Ez az új kutatás fogságban tartott cápákból vett mintákat, hogy megvizsgálja genetikai markereiket, és kiderült, hogy a tesztelt fiatal csillagos cápa partenogenezis révén született. Ez egyértelmű volt az egyes genetikai markereknél tapasztalt homozigótaságból, ami összhangban van a tojásból fejlődő embrióval – nincs szükség hímre.
A parteogenezis változatai
Ez az automixis nevű partenogenezis egyik változata, ahol a tojás egyesülhet poláris testeknek nevezett sejtekkel, amelyek a tojástermelési folyamatból származó maradékok. Ez olyan utódokat hoz létre, amelyek hasonlóak az anyához, de nem pontos klónokat, és általában mind nőstények.
Alternatív megoldásként a partenogenezis a növényekben az apomixis révén történhet, amely magában foglalja a reproduktív sejtek kromoszómáinak megkettőzését mitózis útján. Ebben az esetben az utódok genetikailag azonosak szülőjükkel.
Nem is csak egyszer
A tanulmány azt is feltárta, hogy a partenogenezis évente előfordulhat csillagos cápákban, így ez az első jelentés a visszatérő partenogenezisről, írja az IFLScience. Azt is kizárta, hogy a spermiumok hosszú távú tárolása megmagyarázhatja, honnan származnak ezek a babák, megmutatva, milyen tehetségesek ezek a nőstény cápák.
„Ez a tanulmány a Mustelus mustelus partenogenezisének első, genetikailag igazolt példánya 2020-tól kezdődően” – összegezték a tanulmány szerzői. „Úgy tűnik, ezek az események évente megismétlődnek, felváltva két kifejlett nőstény cápa között, ezt a jelenséget korábban a Stegostoma tigrinum [zebracápa] tojásról szaporodó fajnál fakultatív válaszként számolták be pár hiányában.”
Kiváltságos társaság
A csillagos cápák mostanra csatlakoznak számos más lényhez, akik kimutatták, hogy ha a spermiumok száma lecsökken, a nőstények képesek fenntartani a populációt egyedül is. A mai napig a kaliforniai kondorok, a brazil boák, a zebracápák, az anakondák és a krokodilok partenogenezisét is láthattuk. Ez a megállapítás pedig azt a kérdést is felveti, hogy vajon a dinoszauruszok is szaporodhattak-e hasonló módon.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint