Az első világháború történetében Csehszlovákia egyetlen tengeri győzelmének története rendhagyónak számít. Ez a történet nem a nyílt tengeren, hanem Szibéria szárazföldi mélységeiben bontakozik ki, messze a születő ország határaitól. A Bajkál-tónál, a világ legmélyebb édesvízi tavánál történt, és cseh és szlovák katonák vegyes legénysége vett részt benne. Mielőtt belemerülnénk magába a csatába, fontos megérteni, hogy ezek a katonák miért voltak több ezer kilométerre hazájuktól, Oroszország szívében.
Az I. világháború idején Európa egy olyan konfliktusba keveredett, amelyben a központi hatalmak, köztük Ausztria-Magyarország, a szövetséges hatalmakkal szemben álltak, amelyek között Oroszország is szerepelt. Sok cseh és szlovák, akkoriban az Osztrák-Magyar Monarchia alattvalójaként, függetlenségre törekedett, és hitt a csehszlovák nemzet víziójában. Ennek az álomnak a megvalósítása érdekében átálltak az orosz oldalra, és megalakították a Csehszlovák Légiót, egy független katonai egységet, amely a szövetségesek oldalán harcolt.
Küldetésük az 1917. októberi orosz forradalom után bonyolódott, amikor a bolsevikok megdöntötték a cári rendszert. Az újonnan felállított kommunista kormány gyanakodva tekintett az idegen légióra, amelyet most már potenciálisan destabilizáló erőnek tekintettek Oroszországon belül. Ezzel párhuzamosan a légiósoknak nem volt érdekük a bolsevikokhoz csatlakozni, akiket gyanakvással szemléltek. Mivel a Központi Hatalmak még mindig a hazájukat irányították, ezek a katonák dilemma elé kerültek: úgy kellett elhagyniuk Oroszországot, hogy ne kerüljenek sem a Központi Hatalmak, sem a bolsevikok kezére — írja a Czech Center.
Csehszlovákia útja Oroszországon át
Az út a szabadság és az esetleges hazatelepülés felé a transzszibériai vasút által megkönnyített, Oroszországon át Vlagyivosztokig tartó vándorlással kezdődött. Ez nem volt egyszerű átkelés; az út során számos összecsapást kellett vívni a különböző frakciókkal. A Csehszlovák Légió ténylegesen elfoglalta a vasútvonal egyes szakaszait, és visszaverte mind a német, mind a bolsevik erőket. Egy merész húzással még az orosz aranytartalékok egy részét is lefoglalták, ami megnehezítette semleges menekült státuszukat.
Csehszlovákia megütközik az Oroszországgal
Ahogy a légió folytatta kelet felé tartó útját, elérték a Bajkál-tó partját. Ez a hatalmas víztömeg stratégiai fenyegetést jelentett: a bolsevikok potenciálisan arra használhatták, hogy a légió vonalai mögött csapatokat szálljanak partra, elvágva őket bajtársaiktól, és döntő katonai előnyt biztosítva maguknak. Ennek megakadályozása érdekében a csehszlovák katonák úgy döntöttek, hogy átveszik a helyzet irányítását.
1918. augusztus 15-én a csehszlovák légió elfoglalta Listvjanka kikötővárosát, és lefoglalt két gőzhajót, a Sibirjakot és a Fedosiát. Ezekre a hajókra leleményesen haubikokat szereltek, így alakítva át őket rögtönzött hadihajókká. Elsődleges céljuk az volt, hogy semlegesítsék a bolsevikok tengeri jelenlétét a tavon, és biztosítsák a biztonságos átkelést az erőik számára.
Miközben a bolsevikok által tartott kulcsfontosságú miszovszki kikötő felé hajóztak, találkoztak az SS Baikal nevű jelentős ellenséges hajóval. Meglepő módon az SS Baikal legénysége nem ismerte fel az átalakított cseh hajókat ellenségesnek, így a légiósok közeledni tudtak. Amint lőtávolságba kerültek, a csehszlovák hajók bevetették a tűzerőt, és gyorsan elsüllyesztették az SS Baikalt. Ezután tovább lőtték Mysovsk kikötőjét, jelentős károkat okozva. Egy páncélvonat érkezése jelezte a sietős visszavonulás szükségességét, és a légiósok bölcsen visszavonultak, miután teljesítették küldetésüket.
Ez a csata maradt az egyetlen feljegyzett tengeri győzelem, amelyet egy tengerparttal nem rendelkező nemzet aratott. Ez a győzelem biztosította a légió biztonságos továbbutazását Vlagyivosztokba, ahonnan végül Franciaországba hajóznak, és folytatják a független Csehszlovákiáért folytatott harcot.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Hatalmas, labirintusszerű építményt találtak Kréta szigetén
Megtalálták a világ legrégebbi barlangrajzait: nem emberi kéz munkái
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van