A valaha talált talán legkisebb dinoszaurusz lábnyomokat hozta felszínre a heves esőzés
A kínai Kanszu tartományban, az UNESCO egyik globális geoparkjában ősi, kis méretű dinoszaurusz lábnyomokat fedeztek fel.
A South China Morning Post beszámolója szerint a tudósok a régió múzeumi dolgozóitól kapták a hírt, akik a heves esőzések után vették észre az apró nyomokat.
A szélsőséges időjárás egyszerre áldás és átok a paleontológusok számára, mivel egyrészt a felgyorsult erózió felszínre hozhat olyan dolgokat, amelyeket az idő eltemetett, viszont az eddigi talán legidősebb dinoszaurusz felfedezése nemrégiben bizonyította, az ilyen leletek tanulmányozását is sokkal, de sokkal nehezebbé teheti.
Az IFLScience szerint a szóban forgó esetben a heves eső öt olyan nyomot tárt fel, amelyek mindössze néhány centiméteresek, ami alapján az őket létrehozó lények is kis termetűek lehettek.
Úgy gondolják, hogy a Minisauripus állhat a lenyomatok mögött, amelyek mindössze 20 centiméteres hosszukkal valamivel kisebbnek lehettek, mint egy mai házi tyúk.
Dr. Lita Hszing paleontológus elmondta, hogy becsléseik szerint a dinoszauruszok testhossza körülbelül 25 centiméter lehetett, azonban ennek legalább felét a farok teszi ki.
Mint kifejtette, bár a legtöbbször a leghatalmasabb fajok ugranak be közülük, a kisebb példányok fontos lépést jelentettek a következő, hatalmas sikerű állatcsoport felé.
„A dinoszauruszok zsugorodása kulcsfontosságú tényező volt a madarakká való fejlődésükben, és az egyik legfontosabb evolúciós esemény volt.”
Ha a fosszilis lábnyomok valóban a Minisauripushoz tartoznak, akkor úgy tűnik, hogy a vízimadarakkal együtt élhettek, amit más lábnyomok és fodrozódásnyomok is bizonyítanak, amelyek arra utalnak, hogy a közelben víz volt.
Mivel ilyen kicsik voltak, ezek a dinoszauruszok kevés fosszília maradhatott fenn belőlük, ezért olyan fontos a megkövesedett nyomokat tanulmányozása is.
A történethez hozzátartozik, hogy a kutatók jelenleg is azon vitáznak, hogy az ezekről a dinoszauruszoktól fennmaradt mardványok vajon a kifejlett, vagy a fiatalkori formájukra vonatkoznak-e.
Egy 2016-os tanulmányban Hszing és munkatársai azt írták, hogy a Szecsuán tartományban található Minisauripus lenyomatok „a legkisebb ismert, röpképtelen theropoda nyomai.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény