Az agya és belső szervei is teljesen épen maradtak fenn az 520 millió éves fosszíliának
A tipikus dinoszaurusz fosszíliák általában kővé vált és megőrződött csontok, amelyek szerencsés esetben nagy számban találhatók, és így teljes egészében újraalkothatjuk velük azt az állatot, amelyhez egykoron tartoztak.
Viszont nem minden fosszília ilyen. Vannak például olyanok, amelyek csak apró élőlények vagy állatok sziklákban hagyott lenyomatai.
A legtöbbjükben mégis van valami közös, ez pedig a hátrahagyott, szilárd anyag, derül ki a Popular Mechanics beszámolójából. Az erre kivételesen alkalmas környezetben talált maradványok kivételével a lágy szövetek idővel lebomlanak, és csak a csontok maradnak meg.
Félmilliárd éves fosszília, épen maradt belső szervekkel
Azonban néha a kutatóknak is lehet szerencséje, például annak a csapatnak, akik megtalálták egy 520 millió éves féreglárva fosszíliáját, amelynek még ép volt az agya, de még a belei is.
Katherine Dobson, a tanulmány társszerzője elmondta, hogy „mindig érdekes látni, hogy mi van egy minta belsejében 3D-s képalkotás segítségével, de ebben a hihetetlenül apró lárvában a természetes fosszilizáció szinte tökéletesen ment végbe.”
Mivel a lény majdnem tökéletes állapotban őrződött meg, az evolúcióbiológusok aranybányaként tekintenek rá. Az állat maradványában egy agyat, „emésztőmirigyeket, egy kezdetleges keringési rendszert és még a lárva egyszerű lábait és szemét ellátó idegek nyomait is” azonosították.
A vizsgálat hihetetlen részletessége rádöbbentette a kutatókat arra, hogy nagyon is alábecsültük a korai ízeltlábúak, vagyis a kambriumi robbanás során létrejött csoport összetettségét.
Ez a részlet azt is lehetővé tette a tudósok számára, hogy evolúciós kapcsolatokat vonjanak le a múlt és a jelen állatai között, mivel a lárvában például megmaradt az agynak egy protocerebrumnak nevezett régiója.
De hogyan maradhatott fönn egy ilyen törékeny életforma maradványa ilyen részletességgel?
Dobson elmondta, hogy sejtette, hogy ez a féregszerű fosszília valami különleges, de ledöbbent, amikor meglátta a bőre alatt megmaradt struktúrákat, amelyeket félmilliárd évvel később vizsgálhattak meg.
A tudósok nagyon szerencsésnek tekintik magukat, hogy a lény egyáltalán megmaradt, és így egy egyedülálló ablakot kapunk arra, hogyan nézett ki az élet a Föld egy letűnt korszakában.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon