66 millió eves rejtély: Honnan jött a dinoszauruszokat kipusztító halálos aszteroida?
Egy friss tanulmány szerint a 66 millió évvel ezelőtti tömeges kihalást okozó aszteroida, amely a dinoszauruszokat kipusztította, hosszú és közvetett utat tett meg, mielőtt elérte a Földet. Honnan érkezett ez az aszteroida?
A Föld története során számos űrbéli szikla becsapódását szenvedte el, melyek közül néhány jelentős hatást gyakorolt a bolygó fejlődésére, például a víz üstökösök általi szállításával. Bár a Föld több tömeges kihalási eseményt is átvészelt, a kréta-paleogén kihalást okozó Chicxulub becsapódás az egyetlen, amelyet közvetlenül ilyen eseményhez kötünk.
Ez a körülbelül 10 kilométer átmérőjű aszteroida a Yucatán-félszigeten csapódott be, hatalmas krátert hozva létre, és a földi fajok mintegy 76 százalékának kihalásához vezetett, beleértve a legtöbb dinoszauruszt is.
Az aszteroidával kapcsolatos kutatás
A Science Alert szerint egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a Chicxulub becsapódását okozó objektum valóban egy aszteroida volt, ezzel kizárva annak lehetőségét, hogy üstökös lehetett volna. Ez a felfedezés új megvilágításba helyezi a Föld történetét, valamint a külső Naprendszerből származó objektumokkal való kölcsönhatásait, és hozzájárul annak szélesebb megértéséhez, hogyan formálták az ilyen események bolygónkat.
Az aszteroida eredetének meghatározása nehéz feladat, mivel nem lehetséges közvetlenül rekonstruálni a múltbeli pályáját. Azonban a becsapódás idejéből származó üledékrétegek elemzésével a tudósok azonosítani tudják azokat az ásványi jellemzőket, amelyek megegyeznek a ma ismert űrbéli kőzetekkel. A kréta-paleogén határrétegben nagyobb mennyiségben találhatók ritka ásványok, mint például az irídium, a ruténium és a platina, amelyek a meteoritokban gyakrabban fordulnak elő, mint a Föld felszínén.
A Mario Fischer-Gödde geokémikus vezette tanulmány az Európa-szerte öt helyszínről származó ruténiumizotópok elemzésére és azok más jelentős becsapódásokból és meteoritokból származó mintákkal való összehasonlítására összpontosított. Az eredmények azt mutatták, hogy a határrétegben talált ruténium nem a Földről, hanem egy ritka aszteroidatípusból, az úgynevezett szénkondritból származik. Ezek a szénben gazdag aszteroidák a külső Naprendszerből, a Jupiter pályáján túlról érkeztek.
A Jupiter szerepe
A Jupiter általában védelmező szerepet játszik, megakadályozva, hogy a Naprendszer külső régióiból érkező objektumok elérjék a Földet. Néhány aszteroida, mint például a Chicxulub becsapódás okozója, azonban képes kijátszani ezt a védelmet, gyakran kisebb darabokra törve. A tanulmány eredményei megerősítik, hogy ez az aszteroida egy ritka, nagy méretű darab volt, amely valahogyan átjutott a Jupiter mellett, és elérte a Földet, ami a bolygónk életének menetét megváltoztató kihalási eseményhez vezetett.
Bár a felfedezések sok kérdésre választ adnak, az aszteroida pontos útja és a dinoszauruszokra gyakorolt katasztrofális hatásának okai továbbra is rejtélyek, amelyeket a tudomány talán soha nem fog teljesen megfejteni.
Az eredeti tanulmány megtekinthető ezen a linken.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van