A globális felmelegedés higanyt is hozhat a földfelszín alól
Ahogy a világ egyre inkább szembesül globális felmelegedés következményeivel, az Északi-sarkkörön található permafrosztban évezredek óta tárolt higany kiszabadulhat a környezetbe, és hatalmas károkat okozhat az élővilágban.
Egy új tanulmányban a tudósok arról értekeztek, hogy a Yukon folyó környékén felolvadt permafrosztból mennyi higany szivároghat be az ökoszisztémába. Hogy ezt kiderítsék, meglátogatták a folyó medencéjének két faluját, és mintákat vettek a permafroszt felső, 3 méteres rétegéből, később pedig összevetették ezeket a műholdas adatokkal, amelyek megmutatták, hogyan változik a Yukon folyása.
Nem épp a higany hiányzott az Északi-sarkkörnek
Kiderült, hogy a folyópartok erodálódásakor jelentős mennyiségű higany szabadul fel, viszont kevesebb rakódik le újra, ahogy a folyók elmozdulnak. Megállapították tehát, hogy a permafrosztból származó higany környezeti és egészségügyi veszélyt jelenthet a sarkvidéki övezetben élő 5 millió ember számára, derül ki az IFLScience beszámolójából.
A globális felmelegedés újabb következménye
Josh West professzor, a tanulmány társszerzője elmondta, hogy „az Északi-sarkvidéken egy óriási higanybomba robbanhat fel bármelyik pillanatban.” A higany szobahőmérsékleten folyékony halmazállapotú fém, illetve rendkívül mérgező, idegméregként hat, mivel az idegsejtek működéséhez létfontosságú enzimekhez és fehérjékhez kötődik, gátolva azok működését. Ritkán a természetben is megtalálható, ugyanis a növények felszívhatják, ezután elpusztulnak, és a talaj részévé válnak. Különösen az Északi-sarkvidéken található nagyobb mennyiségben, ahol a talaj folyamatosan fagyott, így évtizedekre elzárja azt.
West professzor szerint a higany kémiai viselkedése miatt sok higanyszennyezés kerül az Északi-sarkvidékre. A permafrosztban annyi higany halmozódott fel, hogy az óceánokban, a talajban, a légkörben és a bioszférában lévő mennyiség eltörpül mellette. Ez azért is aggasztó probléma, mert az északi régió a globális átlagnál akár négyszer gyorsabban is forrósodhat, és már most is nyögi a globális felmelegedés következményeit.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van