Míg egyes gombák kulináris magasságokba emelhetnek egy ételt, mások egyenesen a sürgősségi osztályra küldhetnek – vagy rosszabb esetben. A nyugtalanító igazság az, hogy a legfinomabb gombák némelyikének mérgező hasonmása van, és a rossz választás végzetes lehet.
A vadgombák világában a látszat csalóka lehet. Számtalan történet szól azokról az emberekről, akik egy finom étel elfogyasztása közben véletlenül mérgező fajtákat fogyasztottak. Ezek a veszélyes gombák számos halálos stratégiát fejlesztettek ki arra, hogy pusztítást végezzenek az emberi szervezetben, az agyműködési zavaroktól kezdve a májelégtelenség előidézéséig. Ebben a cikkben a leghalálosabb gombák némelyikét, mérgező trükkjeiket és azt vizsgáljuk meg, hogyan kerülhetjük el őket — számolt be róla a SciShow.
1. A hamis morzsa: Egy szélhámos az erdőben
A morzsa gomba nagyra becsült csemege, gyakran írják le, hogy gazdag, húsos íze a steakhez hasonlít. Gonosz ikertestvére, a hamis morzsa azonban halálos lehet. Az Észak-Amerikában és Európában megtalálható hamis morzsa (Gyromitra esculenta) feltűnően hasonlít ehető társaira, de van egy lényeges különbség: a tönkje. Míg a valódi morzsa szára üreges, addig a hamis morzsa szára tömör.
Nagy mennyiségben fogyasztva a hamis morzsa halálos lehet. Az elsődleges méreganyag, a gyromitrin a szervezetben monometil-hidrazinná alakul át – ez a vegyület a rakétaüzemanyagban is megtalálható. Ez a toxin megzavarja a GABA neurotranszmitter termelését, ami görcsökhöz, hányingerhez, sőt máj- és vesekárosodáshoz vezethet. A gomba főzése vagy szárítása csökkentheti a toxinszintet, de még mindig a legjobb, ha távol tartjuk magunkat ettől a megtévesztő gombától.
2. A légyölő galóca: Egy rémálommá vált tündérmese
A légyölőgomba (Amanita muscaria) talán a legikonikusabb gomba, élénkpiros, fehér foltokkal pettyezett kalapjával. Ez a festői gomba azonban korántsem jóindulatú. Az Európában elterjedt légyölőgomba mérgező alkaloidok keverékét tartalmazza, többek között muszkarin, iboténsav és muscimol. Ezek a vegyületek szédülést, hallucinációkat, súlyos esetben pedig kómát vagy halált okozhatnak.
A légyölőgomba összetévesztése az ehető császárgombával különösen veszélyes heves esőzések után, amelyek lemossák jellegzetes fehér foltjait. Ezt a halálos kavarodást úgy kerülhetjük el a legkönnyebben, ha nem szedünk gombát nedves körülmények között, és megismerkedünk a biztonságos gombák megkülönböztető jegyeivel.
3. A sárga lovag: Lassú, halálos lakoma
Litvániában a sárga lovag (Tricholoma equestre) veszélyes hírneve ellenére kulináris alapanyagnak számít. A gombában lévő méreganyagot nem ismerik teljesen, de a nagy mennyiségben, hosszú időn keresztül történő fogyasztása a rabdomiolízis nevű állapothoz vezethet, amikor az izomszövet lebomlik. Ez veseelégtelenséget vagy szívműködési zavarokat eredményezhet, ami akár halálhoz is vezethet.
Becslések szerint a halálos dózishoz négy héten keresztül naponta körülbelül 800 gramm sárgarigót kellene enni. Bár ez soknak tűnhet, a lelkes gombabarátok körében nem ismeretlen. Ha nagy mennyiségű sárga lovagot fogyasztasz, és gyengeséget vagy émelygést érzel, kritikus fontosságú, hogy azonnal orvoshoz fordulj.
4. Podostroma Cornu-damae: Tűzkorall álruhában
A Kelet-Ázsiában található Podostroma cornu-damae egy gombafajta, amely éppoly halálos, mint amilyen szép. Ez az egészséget elősegítő Ganoderma lucidumra hasonlító mérgező gomba trichothecéneket tartalmaz, amelyek gátolják a fehérje- és DNS-szintézist. Már ennek a gombának az érintése is veszélyes lehet, mivel a toxinok a bőrön keresztül felszívódhatnak.
Már egyetlen gramm Podostroma cornu-damae lenyelése is halálos lehet. A toxinok számos szörnyű tünetet okozhatnak, beleértve a lamellás hámlást – amikor a bőr lehámlik a kezéről, lábáról és arcáról. A korai orvosi beavatkozás létfontosságú, mivel a toxinok szervi elégtelenséghez és halálhoz vezethetnek.
5. A halálos hálósapka: A csendes gyilkos
A halálos pókhálós gomba (Cortinarius rubellus) erős gyilkos, mindössze egy-három gombára van szüksége ahhoz, hogy halálos vesekárosodást okozzon. Gyakran összetévesztik az ehető rókagombával, a webcapot barna színe és kopoltyúi alapján lehet megkülönböztetni, szemben a rókagomba sárga árnyalatával és erezetszerű struktúráival.
Az orellanin, a csiperkében található méreganyag oxidatív stresszt okoz sejtszinten, ami veseelégtelenséghez vezet. Sajnos a tünetek gyakran csak akkor jelentkeznek, amikor már jelentős károkat szenvedett. Ha azt gyanítja, hogy pókhálós sapkát evett, azonnali orvosi kezelésre van szükség a visszafordíthatatlan károsodás megelőzése érdekében.
6. A halálos sapka: A végső gyilkos
Listánk élén a hírhedt halálsapka (Amanita phalloides) áll, amely világszerte a gombával kapcsolatos halálesetek többségéért felelős. Ez a szerény gomba, amely hasonlíthat az ehető mezei gombára, olyan amatoxinokat tartalmaz, amelyek már kis mennyiségben is halálosak.
Az amatoxinok felszívódnak a belekben, és a májat célozzák meg, leállítva a fehérjetermelést és sejtpusztuláshoz vezetve.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Az antarktiszi jég alatt egy 44 millió éves folyórendszert fedeztek fel
39 000 évvel ezelőtt a szibériai egyszarvú még az emberekkel mellett élt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt