A Tejútrendszer olyan titkokat rejteget, amiket senki sem ismer, de most kiderült, hogy még az sem mind igaz, amit annak hiszünk.
Egy olyan „hazugságot” tártak fel a közösségi médiában galaxisunkkal kapcsolatban, amelyet valószínűleg mindannyian egész életünkben igaznak hittünk, írja a LADbible.
Az űr nagyrészt ismeretlen az emberi faj számára, annak ellenére, hogy az elmúlt néhány évtizedben hatalmas lépéseket tettünk, legutóbb a James Webb űrteleszkóp által tett hihetetlen felfedezésekkel.
Tévhitek a Tejútról
Vannak azonban olyan tévhitek a világegyetemről, amelyeket érdemes végre tisztázni. Az @astro_alexandra nevű tiktokker épp ezt igyekszik megtenni videójában.
Amint azt mindannyian tudjuk, a Föld, és a többi hét bolygó a Naprendszer nevű bolygórendszerben kering egy csillag, név szerint a Nap körül. De a Naprendszer is csak egy pici darabkája egy galaxisnak, amely, amely körülbelül 100.000 fényév átmérőjű, és a NASA 2023 szeptemberi becslése szerint több mint 3200 csillag kering benne.
Ez a Tejút. Azonban – amint Alexandra kiemelte – a kép, amit a Tejútról ismerünk, egyszerűen nem valódi. “Egyetlen teljes fotó sincs a Tejútról, arról a galaxisról, amelyben élünk. Minden teljes kép, amit látsz róla, illusztráció” – emelte ki.
Senki nem járt ott, hogy ilyen képet készítsen
Hozzátette: “Nem láthatjuk ilyen szögből a Tejútrendszert, és nem hiszem, hogy az emberek valaha is fogják látni, mert ahhoz egy űrhajónak le kellene utaznia a Tejútrendszer korongjáról, és onnan még hihetetlenül messzire kell utaznia.”
Valójában azonban még a legközelebbi csillagig sem jutott el soha egyetlen űrszonda sem. Megjegyezte a tiktokker ugyanakkor azt is, hogy ezek az illusztrációk mégsem teljesen hamisak.
„Így néz ki a Tejút” – mondta Alexandra. “És tudjuk abból, amit a Földről látunk, hogy mekkora és hol van a középpontja.” Például tudjuk, hogy a galaxisunk meglehetősen lapos, és korong alakú, melyben különböző színű csillagok vannak.
Hozzátette: „Ez nagyjából olyan, mintha egy óriáskerék ülésén ülnénk, és megpróbálnánk lerajzolni az óriáskerék többi részét.” Bár aránylag pontosak lehetünk, de könnyen lemaradhatunk valamiről, tehát mégsem lesz az eredmény az igazi.
A NASA szerint megoldható
Megjegyzendő, hogy a NASA szerint képesek vagyunk képet alkotni a galaxisról annak ellenére is, hogy nem tudunk kimenni, hogy átlássuk az egészet. A csillagászok ugyanis mérik a Tejútrendszerben lévő por mennyiségét és a látott fény domináns színeit, és ezek megegyeznek a többi tipikus spirálgalaxisban megtalálható színekkel.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra