17. századi szamurájkardra bukkantak Berlinben
A berlini Állami Emlékhelyek Hivatalának régészei egy 17. századi szamurájkardot találtak egy berlini ásatáson. A felfedezett fegyvert Vakizasinak (“oldalt betűzött [kard]”) azonosították, amely a feudalizmus idején a japán szamurájok által használt rövid kard volt.
Rituális öngyilkosság elkövetésére is használták
A Heritage Daily beszámolója szerint a Vakizasit általában a Katana kard párjaként és kiegészítőjeként használták közelharcban, és amikor együtt viselték őket, a két kardot Daisónak (Daisho) nevezték, ami szó szerint „nagy-kis” jelentést hordoz.
A Vakizasit emellett a szeppuku, azaz rituális öngyilkosság (hasmetszés) elkövetésére is használták, amely a szégyentől való megtisztulást szolgálta. A szeppuku elkövetője így dicsőséges halált hal, családjának nem kellett szégyenkeznie.
A kard a Molkenmarkt területén, a Stralauer Strassén végzett ásatások során került elő, ahol a második világháború alatt jelentős károk keletkeztek a bombázások miatt. A régészek több, háborús törmelékkel teli pincét is felfedeztek. Az itt talált leletek között voltak kantárok, kengyelek, szerszámok és különféle tüzérségi felszerelések, köztük a súlyosan korrodált Vakizasi is.
A Museum of Prehistory and Early History szakemberei közelebbi vizsgálat során fa- és textilmaradványokat találtak a markolaton. Emellett azonosították a Daikokuten motívumot is a vaspántján, amely egy szinkretikus japán istenség a szerencse, gazdagság, háztartás, mezőgazdaság, termékenység, szexualitás és háború terén. A Daikokuten a japán mitológiában a Hét Szerencseisten egyike is volt.
Motívumok a szamurájkardon
A Berlini Állami Múzeumok sajtóközleménye szerint “a markolaton megolvadt krizantém és vízvonal motívumokat is találtak. A motívumok és a stílus alapján a markolat az Edo-korszakra (17-19. század) datálható.”
A Vakizasi felbukkanásának körülményei még tisztázatlanok, de a kutatók szerint lehetséges, hogy ajándék volt az 1862-es Takenucsi, vagy az 1871 és 1873 között zajló Ivakura Misszióból.
A kardról készült képeket ITT lehet megtekinteni.
Érdemes elolvasni:
- Te sem szívesen ültél volna be egy ókori római vendéglőbe
- 2700 éves, alig ismert birodalomhoz tartozó várban bukkantak meglepő nyomokra régészek
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm