Utánajártunk, hogy milyen az ivóvíz minősége Magyarországon
Előző cikkünkben az ivóvízben jelenlévő mikroműanyaggal, illetve a palackozott vizek környezetterhelésével foglalkoztunk. Ennek kapcsán szeretnénk röviden körbejárni a hazai ivóvíz helyzetet.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ 2019-ben jelentést adott ki Magyarország ivóvízminősége, 2019. címmel. A jelentés három fő részben taglalja a témát: 1) Országos összefoglaló, 2) Megyei jelentések, valamint 3) Az egyes ivóvíz minőségi paraméterek értékelése található meg a dokumentumban.
Milyen a hazai ivóvíz minősége?
A magyarországi ivóvíz helyzetkép rendkívül kedvező képe fest; a 2019-ben bevizsgált ivóvízminták (mintegy 40 000 minta) 99-100 %-a megfelelő eredményt mutatott a legfontosabb ivóvíz minőségi jellemzők tekintetében. A kötelezően vizsgált anyagok esetén országosan 100 %-ban megfelelőek voltak az eredmények. Meg kell jegyezni, hogy a szolgáltatott ivóvízminőség tekintetében jelentős területi különbségek mutatkoznak.
Ivóvíz kiskáté – Lakossági tájékoztató a gyakran ismételt kérdésekről
Az nnk.gov.hu ivóvízzel kapcsolatos tájékoztató anyagai között elérhető egy korábban kiadott, nagyon hasznos és részletes lakossági tájékoztató dokumentum a magyarországi ivóvízről és számos kapcsolódó témáról.
Milyen információ található meg ebben a dokumentumban?
- Ivóvíz szolgáltatás, vízminőség, szabályozás;
- Vízellátás, ivóvízhasználat, takarékosság;
- Csapadékvíz, szürkevíz;
- Vízkezelés;
- Házi víztisztító berendezések;
- Íz, szín, szag problémák – épület belső vezetékhálózata;
- Desztillált víz, vezetékes víz, ásványvíz;
- Vízszennyező anyagok;
- Mikroorganizmusok;
- Fluorid;
- Vízkeménység;
- Egyéb háztartási kérdések, tippek
Néhány gondolat a házi víztisztító berendezésekről
Fontos hangsúlyozni, hogy a házi víztisztító berendezések nem megfelelő alkalmazásából, karbantartásából vagy közegészségügyi engedéllyel nem rendelkező berendezés használatából fakadóan, akár az egészségre káros ivóvizet is előállíthatunk. Ilyen kockázat lehet például mikrobiológiai szaporulat megjelenése, a fordított ozmózis elvén működő készülékek esetén az ionmentes víz fogyasztása vagy például az ezüstözött aktív szén szűrőkből bemosódó ezüst.
Víztisztító berendezés vásárlása előtt mérlegelni kell annak előnyeit és hátrányait, a helyi ivóvíz minőségét, a megoldani kívánt problémát, valamint az épületen belüli hálózat állapotát, hiszen ez utóbbi is hatással van az ivóvíz paramétereire. A helyi ivóvíz minőségéről az illetékes vízszolgáltatónál valamint a helyi illetékességű népegészségügyi szervnél tudunk érdeklődni.
Fontos kiemelni, hogy csak az illetékes hatóság (jelenleg a Nemzeti Népegészségügyi Központ) által engedélyezett víztisztító berendezést vásároljunk.
Ásványvizet vagy csapvizet fogyasszunk?
Az összes ásványi anyag mennyisége szempontjából a köztük lévő különbség nem határozható meg egységesen.
Ásványvízről akkor beszélünk, ha az összes oldott ásványi só tartalom magasabb, mint 500 mg/l. A hazai vezetékes ivóvizek összes ásványi anyag tartalma átlagosan 300-500 mg/l közötti.
Az is előfordulhat, hogy a vezetékes ivóvíz nagyobb mennyiségű, a szervezetünk számára hasznos ásványi sót tartalmaz, mint a palackozott víz.
Az ásványi anyagok mennyisége és minősége szempontjából mind a vezetékes ivóvizek, mind pedig a palackozott ásványvizek között jelentős eltérések lehetnek. Meg kell jegyezni, hogy bizonyos ásványi anyagok túlzott bevitele károsan hathat az egészségünkre, ezért magas ásványi só tartalmú ásványvizek fogyasztása elővigyázatosságot igényel, és csakis ivókúrák keretén belül, kezelőorvossal történő egyeztetést követően ajánlott. A nyári melegben az ásványvizek is kedvezően hatnak a szervezet só- és vízháztartására egyaránt.
Azonban a fent is említett okok miatt nagyobb mennyiségben, vagy hosszabb ideig történő ásványvíz fogyasztás nem javasolt. Erre a célra a vezetékes ivóvíz ajánlható. Továbbá fontos hangsúlyozni, hogy a vezetékes víz előállítási költségigénye kisebb és nem keletkezik műanyag hulladék sem.
Ásványvízfogyasztás terén az első öt között vagyunk az EU-n belül
A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség (MAGYÜSZ) honlapján közzétett Ásványvíz fogyasztási adatokból kitűnik, hogy hazánk 2019-re az egy főre eső ásványvíz fogyasztás tekintetében elérte a 130 litert évente. Ezzel Magyarország ebből a szempontból az Unión belül az első öt ország között szerepel.
A MAGYÜSZ tagjainak egyik legfőbb célkitűzése a szemléletformálás, illetve támogatják a szelektív gyűjtést a PET-palackok és más csomagolási hulladékok tekintetében is. Ezzel összhangban indították el 2017-ben a PET-palack szelektív hulladékgyűjtésére buzdító fiatalos online edukációs kampányt és támogatták 2018-ban a Tiszai PET Kupát.
Itthon nagyon magas az egy főre jutó egyszer használatos italos-dobozokból keletkező hulladék
A Reloop nemzetközi non-profit környezetvédelmi szervezet tanulmányából kitűnik, hogy a 2017-ben vizsgált 27 európai ország körül Magyarországon volt a legmagasabb az egy főre jutó egyszer használatos italos-doboz hulladék.
Zárszó
A vezetékes víz hazánkban megfelelő minőségű. Palackozott vizek vásárlásakor mindig gondoljunk azok magasabb előállítási költségére és a keletkező műanyag hulladékra.
Források:
https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/726/Ivovizminoseg_2019.pdf
https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/213/vizes_GYIK_egyeztetett[1].pdf
https://asvanyvizek.hu/mit-kell-tudni-az-asvanyvizrol/asvanyviz-fogyasztasi-adatok/
https://asvanyvizek.hu/mit-kell-tudni-az-asvanyvizrol/kornyezetvedelem/
https://www.reloopplatform.org/wp-content/uploads/2021/04/What-We-Waste-Reloop-Report-April-2021.pdf
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon