A 400 éves West családi rejtély az amerikai letelepedést is átértelmezi
Amikor a britek először letelepedtek Amerikában, a West család a legbefolyásosabbak közé tartozott. Most 400 évvel később sikerült megválaszolni egy rejtélyt, amely új megvilágításba helyezi a gyarmatosítást.
Végre megoldódhatott egy 400 éves rejtély annak a négy férfinak a kilétével kapcsolatban, akiket Anglia első állandó gyarmati telephelyén, az amerikai kontinensen temettek el. A nyom nemcsak személyazonosságukat, hanem botrányos kapcsolatukat is felfedte.
Befolyásos holttestek
Egy kutatócsoport DNS-elemzése és régészeti kutatása alapján most megerősítették, hogy a virginiai Jamestown templomtemetőjében 1610-ben örök nyugalomra helyezett névtelen holttestek között volt Sir Ferdinando Wenman és William West kapitány.
Mindketten a kolónia első kormányzójának, Thomas Westnek a családjának tagjai voltak, ezt a státuszt tovább bizonyítja sírjaik kiemelkedő helye a jamestowni templom helyén, valamint a holttestükhöz használt koporsók, írja a Science Alert.
Évszázados kriminológia
Őseink rég eltemetett maradványaiból gondosan összerakva az ősi DNS sokat elárult fajunk evolúciójáról. Ennek ellenére ritkán használták kriminalisztikai eszközként történelmi rejtélyek megoldására.
„Ez a tanulmány az első, amely sikeresen alkalmazta a DNS-t azonosítási eszközként a virginiai Jamestown gyarmati helyén” – mondja Karin Bruwelheide antropológus, a washingtoni Smithsonian Intézet munkatársa.
Lassan azonosították őket
A rejtély az 1608-as templom katedrálisának négy egymásba rendezett sírjával kezdődik. Ezek csak négy magas rangú férfié lehettek; Wenman és West, valamint Robert Hunt tiszteletes és Gabriel Archer kapitány.
A két koporsó kivitelezésének alapos vizsgálata határozottan arra utalt, hogy mindegyik Wenman és West holttestét tartalmazta.
A West család titkai
Wenman édesanyja Thomas West kormányzó nagynénje, Jane volt. William West családi kapcsolatai azonban egy kicsit kevésbé voltak egyértelműek, ami arra késztette a kutatókat, hogy egy kicsit mélyebbre ássanak génjeikben, hogy tisztázzák kapcsolataikat.
A maradványok gyengén megőrzött DNS-ének elemzése feltárta, hogy a két eltemetett férfi mitokondriális haplocsoportja – a gyerekeknek csak az anyukájukon keresztül továbbadott génvonal – viszonylag ritka, H10e néven ismert. A William West származásának meglehetősen homályos genealógiai feljegyzései alapján az anyai kapcsolat következményei meglepőek voltak.
Öröklési viszály
A szakértők történelmi feljegyzéseket kutattak, hogy feltárjanak egy korabeli bírósági ügyet, amelyben William West kapitány tulajdonának tulajdonjogát vitatták. Mary, az őt felnevelő nő volt a végrendeletének haszonélvezője. Pert is indított azért, hogy olyan ékszereket szerezzen, amelyeket Williamnek adtak, és a család más tagjaihoz kerültek.
Érdekes módon a DNS-elemzés azt sugallja, hogy Mary nővére, Elizabeth volt William tényleges anyja, annak ellenére, hogy a feljegyzések szerint nőtlen és gyermektelen. Tekintve, hogy a 17. században mekkora tabunak számított a házasságon kívüli gyermekvállalás, nem meglepő, hogy ezt a kapcsolatot többnyire rejtve tartották.
Ráadásul mindkét nő Jane West nővére volt, így Sir Ferdinando Wenman, William West kapitány és Thomas West kormányzó mind első unokatestvérek.
Hasznos kilátások
Eltekintve a családi botránytól, e két férfi neve és személyazonossága oly hosszú idő után a modern DNS-elemzési módszerekről tanúskodik, és arról, hogy ezek hogyan kombinálhatók régészeti technikákkal, csontkémiai elemzésekkel és történelmi feljegyzésekkel a jobb kép érdekében. a múlté.
Most talán érthetőbb, hogy a kapitány miért indult el az Újvilágba: egy olyan országba, ahol távol van az otthonától, szerencsés változást találni, ahol kevésbé vizsgálták a származását. Színt és emberiséget kölcsönöz az évszázadok óta eltemetett csontoknak.
„A két férfiról közölt DNS-adatok az egyik személy identitásának korábban fel nem jegyzett aspektusát tárják fel, és megváltoztatják a kutatók eredeti felfogását a származásáról” – írják az Antiquity folyóiratban publikált tanulmányukban a kutatók. „Ez a tanulmány tovább erősíti a multidiszciplináris megközelítések szükségességét annak érdekében, hogy jobban megválaszolják azokat a kérdéseket, amelyek nem csak arra vonatkoznak, hogy ki vett részt a gyarmatosításban, hanem talán, hogy miért.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám