Mikroműanyagok az emberi agyban: Az apró részecskék egészségügyi kockázatai
A műanyag szorosan beépült a modern életünkbe, számos mindennapi tárgyban megtalálható, mint például ruházat, autók, telefonok, vizes palackok és ételtárolók. Azonban új kutatások aggodalomra adnak okot a mikroműanyagok – apró műanyag részecskék – egészségügyi kockázataival kapcsolatban. Mik ezek a kockázatok?
A mikroműanyagok apró, jellemzően öt milliméternél kisebb műanyag részecskék, amelyeket szabad szemmel nehéz észlelni. Bár a médiában gyakran nagyobb darabokat mutatnak, a legtöbb mikroműanyag szinte láthatatlan. Ezek a részecskék szinte mindenütt jelen vannak, beleértve az ivóvizet és az élelmiszereket is, ami az emberek folyamatos kitettségét eredményezi. Bár a lehetséges egészségügyi kockázatokkal kapcsolatos kutatások korlátozottak, széles körű elterjedésük miatt a veszély jelentős lehet.
A Science Alert szerint egy nemrégiben készült amerikai tanulmány, amely először mutatta ki mikroműanyagok jelenlétét emberi agyakban, komoly aggodalmakat vetett fel. Bár ez a kutatás még nem kapott független megerősítést, következményei riasztóak lehetnek.
A mikroműanyag tanulmány
Egy tanulmány során kutatók 51 személy májából, veséjéből és agyából vett mintákban vizsgálták a mikroműanyagok koncentrációját. Megdöbbentő módon az agyszövetben sokkal több mikroműanyagot találtak, mint a többi szervben. Ennek egyik oka lehet az agy intenzív vérellátása, amely a mikroműanyagokat magával sodorhatja, vagy az, hogy az agy ritkábban regenerálja a sejteket, így a műanyagok idővel felhalmozódhatnak.
A tanulmány szerint 2016 és 2024 között 50%-kal növekedett az agyi mikroműanyagok mennyisége, ami valószínűleg a fokozódó műanyagszennyezés következménye. A leggyakrabban talált mikroműanyag a polietilén volt, amelyet olyan mindennapi tárgyakban használnak, mint a palackok kupakjai és a bevásárlótáskák. Bár ez a felfedezés jelentős, fontos megjegyezni, hogy a tanulmány preprint formában jelent meg, és még nem esett át független szakértői validáláson.
Így jutnak el az apró műanyagdarabok az emberi agyba
A mikroműanyagok általában szennyezett élelmiszereken és vízen keresztül kerülnek be a szervezetbe, ahol felboríthatják a bél mikrobiom egyensúlyát, és gyulladást okozhatnak, amely az egész testre hatással lehet. Belélegezve is bekerülhetnek a véráramba, majd különböző szervekbe, köztük az agyba is eljuthatnak. Ahhoz, hogy a mikroműanyagok elérjék az agyszövetet, át kell jutniuk a vér-agy gáton, amely egy védőrétegként általában megakadályozza, hogy káros anyagok bejussanak az agyba. Bár ez aggasztó, nem teljesen meglepő, hiszen korábbi vizsgálatok már kimutatták a mikroműanyagok jelenlétét más emberi szervekben, például a méhlepényben is.
Az apró műanyagok hatása az emberi agyban még nem teljesen ismert, de laboratóriumi kísérletek alapján gyulladást, sejtkárosodást, sőt az agy szerkezetének megváltozását is okozhatják. Emellett a mikroműanyagok képesek toxinokat vagy baktériumokat bejuttatni a szervezetbe, miközben olyan vegyi anyagok, mint a BPA, kioldódhatnak belőlük, és hormonális zavarokat idézhetnek elő.
A mikroműanyagok vizsgálata rendkívül nehéz kis méretük és sokféleségük miatt: több mint 13 000 vegyi anyagot azonosítottak a műanyag termékekben. Ráadásul a környezeti tényezők is módosítják a mikroműanyagokat, ami megnehezíti viselkedésük pontos reprodukálását a laboratóriumban.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet