Hány foga van valójában egy nagy fehér cápának?
Nekünk, embereknek, csak egy felnőtt fogsorunk nő a tejfogaink után, ezzel szemben a nagy fehér cápák minden cápafajjal karöltve folyamatosan cserélik a sajátjukat.
A cápák felső és alsó állkapcsán több sor, szabad szemmel is jól látható fog is található, amelyek mögött továbbiak sorakoznak, amelyek fokozatosan előretolódnak, és az elkopott vagy kihullott darabok helyére lépnek, ami megmagyarázza a cápafogak, mint lelet gyakoriságát. A nagy fehér cápának a felső állkapcsában akár 28, az alsó állkapcsában pedig 25, összesen tehát körülbelül 50-53 foga van. Ezek mögött azonban öt-hat sor fogat is raktároz, amelyek mindegyike más-más fejlődési stádiumban van, írja a BBC Discover Wilflife.
Szinte megszámolni sem lehet, hány foga nő egy nagy fehér cápának élete folyamán
A cápák azért képesek ilyen gyakran megújítani a fogaikat, mert velünk ellentétben azok nem a csontba, hanem az ínybe vannak beágyazva, lévén a cápák porcoshalak, és így egyetlen csontjuk sincs. A fogak végtelen tárháza a túlélésük zálogát jelenti, ugyanis nincs más az eszköztárukban, amely segíthetné őket a prédájuk elejtésében és elfogyasztásában.
A nagy fehér cápák sokféle zsákmánnyal táplálkoznak a kis halaktól kezdve egészen a nagy tengeri emlősökig. Egy kifejlett fóka megölése és felfalása során azonban veszteségeket szenvedhet, éppen ezért van szükségük állandóan új fogakra. Egy ilyen veszedelmes ragadozó élete során valószínűleg úgy’ 30 ezer fogat használ fel.
A cápafogak formája és mérete a zsákmánytípusnak megfelelően változik. A nagy fehér cápáké nagy, lapos, háromszögletű és fűrészes, ideális a nagy és mozgékony zsákmányok térdre kényszerítésére, ezzel szemben a szürke dajka cápa fogai hosszúak, vékonyak és hegyesek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van