Az Al Naslaa, a sziklaképződmény, amelyre máig nincs egyértelmű magyarázat
Az Al Naslaa sziklaképződmény a szaúd-arábiai sivatag egyik legérdekesebb nevezetessége. A két nagy homokkőtömböt egy nagyon vékony rés választja el egymástól, amely ráadásul szinte teljesen egyenes és sima, és szimmetrikus darabokra osztja az egykor hatalmas sziklát.
A Geology Science szerint a nagyjából 6 méter magas és 9 méter széles képződményről a tudósok nem tudják, hogyan alakult ki, de valószínűleg természetes eredetű. A kutatók több elméletet is felvetettek a kőzet középső elválásának magyarázatára, az egyik szerint a rés a lemeztektonika eredményeként nyílt meg. Az Al Naslaa Szaúd-Arábia északnyugati részén található, ahol időnként tektonikus elmozdulások tapasztalhatók. A kutatók szerint a földkéreg hirtelen mozgása elmozdíthatta és megrepeszthette a képződményt. A tömbök homokkőből készültek, amely réteges, és ezért viszonylag törékeny. Valaminek azonban ezután el kellett simítania a törést, mivel egy, a kőzet alatt mozgó lemezekből eredő hasadék valószínűleg nem lenne ilyen sima, derül ki a Live Science beszámolójából.
A tökéletesen kettéosztott sziklaképződmény

Az Al Naslaa. Disdero
A kutatók szerint a szikla kettészakadása után évezredeken át a szél és a víz dolgozott rajta. Az újonnan kialakult rés csatornát hozhatott létre a homokot és más port szállító szelek számára, amelyek fokozatosan erodálták a szikla mindkét oldalát, amíg azok tökéletesen simává nem váltak. Egy másik elmélet szerint azonban a rés akkor alakult ki, amikor egy kőzet természetes módon, de közvetlen elmozdulás nélkül válik ketté. Ezek gyakran egyenes vonalak mentén törik meg a kőzeteket, de az előző elmélethez hasonlóan az erózió is segíthetett a hasadék elsimításában.
De van egy harmadik elmélet is, amely szerint az Al Naslaa a víz megfagyása és a kőzetben lévő kis repedések kitágulása következtében hasadt ketté. Ezek az apróbb repedések végül egyesülhettek, és megnyílhatott a ma látható egyenes rés. Ebben az esetben a képződmény két különálló kőzetté vált volna, amikor évezredekkel vagy évmilliókkal ezelőtt egy hűvös időszak véget ért, és a résben lévő víz megolvadt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Levegőért kapkodva himbálózott egy kerti fán a fiatal magyar srác: rengetegen látták, de nem segítettek!
Jó hír az utazóknak: ismét bővül a budapesti reptér kínálata és egy régi, népszerű járat is visszatér
Hamarosan újranyithatnak a Hévízi-tó ikonikus fürdőépületei! – KÉPEK
Drágulás és roham várható a magyar lakáspiacon: érdemes most lépni?
Felcsalta debreceni lakásába, majd megerőszakolta a kiskorú lányt: kínai középvezető a gyanúsított
Jól hangzik, de az ingyenes poggyászokról szóló új uniós szabályozás drágábbá teheti a fapados repülést