Lukasenka migrációs válságot okozott, tiltakoznak a környező EU országok
A Fehéroroszország nyugati határain fennálló migrációs válságot a Lukasenka-rezsim tervelte ki és szervezte meg, ez a szomszédos uniós tagállamok, valamint az egész Európai Unió elleni hibrid támadásnak számít – olvasható az észt, a lett, a litván és a lengyel kormányfő hétfői közös nyilatkozatában.
A Kaja Kallas észt, Arturs Karins lett, Ingrida Simonyte litván és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szombati videokonferenciája után kiadott nyilatkozatban a politikusok “komoly nyugtalanságukat” fejezik ki a Fehéroroszország határain fennálló helyzet miatt.
Egyértelműnek nevezik, hogy a válságot “Aljakszandr Lukasenka rezsimje tervelte ki és rendszerszerűen megszervezte”. A bevándorlók kihasználása a szomszédos országok helyzetének destabilizálására a nemzetközi jog kirívó megsértésének számít, és a Litvánia, Lettország és Lengyelország ellen, vagyis az egész Európai Unió (EU) ellen irányuló hibrid támadásként értelmezhető – áll a nyilatkozatban.
A négy kormányfő aláhúzta: az EU-ban a helyzet kapcsán újból át kellene értelmezni a határvédelem felfogását. A külső határok védelme nemcsak az egyes tagállamok kötelessége, hanem az egész Unióé is, az EU szerveinek ezért megfelelő hozzáállást kell tanúsítaniuk a jelenlegi helyzethez, és ennek kezelésére “haladéktalanul megfelelő értékű többleteszközöket kell biztosítaniuk”.
A politikusok felszólították az Egyesült Nemzetek Szervezetének menekültügyi biztosát is: tegyen aktív lépéseket annak érdekében, hogy Minszket rábírják a nemzetközi kötelezettségvállalások betartására.
Érdemes elolvasniUniós biztos: Az idő lejárt, nem várhatunk tovább az új menekültügyi csomag elfogadásával
Fehéroroszországnak “teljes körű felelősséget kell vállalnia azon személyekért, akiknek megérkezését a saját területére maga szervezte”, megengedhetetlen, hogy az odaérkezett embereket jogellenesen az EU külső határára irányítsák, majd megakadályozzák őket abban, hogy származási országaikba visszatérjenek – olvasható a dokumentumban.
A kormányfők az EU biztonságát veszélyeztetőnek, valamint az emberi jogokat sértőnek nevezik, ha a menekülteket és a bevándorlókat “fegyverként használják”, az ilyen magatartást “az egész demokratikus közösségnek kell a legélesebben elítélnie”.
A nyilatkozat aláírói leszögezik: készen állnak a szükséges segítségnyújtásra a nemzetközi menekültügyi joggal összhangban érkezőknek, egyúttal minden nélkülözhetetlen lépést megtesznek “a fehérorosz állam által szervezett minden további illegális bevándorlás” megakadályozására.
Vasárnap este a varsói külügyi tárca közölte: Lengyelország diplomáciai jegyzékben felajánlotta Fehéroroszországnak humanitárius konvoj megszervezését a fehérorosz-lengyel határon rekedt közel-keleti bevándorlók megsegítésére.
A közös határszakasz fehérorosz oldalán, Usnarz Górny lengyel község közelében napok óta egy migránscsoport táborozik, korábban a sajtó 32 főről, hétfőn 24 főről, többségben férfiakról számolt be. A csoportot a lengyel határőrség nem engedi át a zöldhatáron, visszafordulását másfelől a felfegyverzett fehérorosz tisztviselők akadályozzák meg.
Az egész lengyel-fehérorosz határszakaszon vasárnap 84 illegális bevándorlót tartóztattak fel. Augusztus eleje óta több mint kétezer ember próbált illegálisan átjutni rajta. A lengyel határőrség mintegy 130 esetben megakadályozta a határátlépést, több mint 780 személyt pedig feltartóztattak, és őrzött központokba szállították őket.
A legnagyobb migrációs nyomásnak az utóbbi időben Litvánia volt kitéve Fehéroroszország részéről.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban