Figyelemre méltó régészeti lelet, egy ősi csillagvizsgáló romjai kerültek elő az i. e. hatodik századból Egyiptomban, Kafr El-Sejk kormányzóságban. Ez a felfedezés mélyreható betekintést nyújt az ókori egyiptomiak fejlett csillagászati ismereteibe és gyakorlatába, akik nemcsak csillagászok, hanem a kozmosz lelkes megfigyelői is voltak, és szorgalmasan jegyezték fel az égitestek mozgását.
A Buto templomában található obszervatórium a legnagyobb ilyen jellegű obszervatórium, amelyet valaha Egyiptomban felfedeztek. Elsősorban vályogtéglából épült, körülbelül 850 négyzetméteren terül el, és számos olyan építészeti és csillagászati elemet tartalmaz, amelyek jól szemléltetik az egyiptomiak kifinomult égbolt-ismeretét — írja az All That’s Interesting.
Az obszervatórium kulcsfontosságú elemei közé tartozik a keletre, a felkelő nap felé néző bejárat és egy L alakú, központi oszlopokkal alátámasztott csarnok. A masszív vályogtégla külső fal befelé dől, körülveszi a helyet, és egy mészkőből épült csillagvizsgáló torony maradványai további bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a helyet az égbolt megfigyelésére használták.
A csillagászati megfigyelés ősi eszközei
A csillagvizsgálóban található legjelentősebb leletek között számos olyan ősi eszköz található, amelyet az egyiptomiak a Nap és a csillagok tanulmányozására használtak. Az egyik legjelentősebb egy ritka ferde kő napóra, vagy „árnyékóra”, amelyet arra használtak, hogy nyomon kövessék a nap mozgását az égbolton a nap folyamán. Ez az időmérő eszköz mészkőlapokból áll, amelyek némelyikének tetején olyan tömbök vannak, amelyeken egykor valószínűleg a nap árnyékának mérésére szolgáló jelölések voltak, így az egyiptomiak pontosan meg tudták határozni a napszakot.
A régészek emellett egy nagy kőtömböt is feltártak egy kör alakú helyiségben, amelyet két másik, északra és nyugatra elhelyezett kőtömb szegélyez. Ezeket az építményeket hasonló módon használták a nap helyzetének megfigyelésére, hozzájárulva ahhoz, hogy az ókori egyiptomiak nyomon követhessék a naptárat.
A lelőhelyen található egy kőből készült emelvény is, amelyet az ókori egyiptomiak által megfigyelt három évszak csillagászati jeleneteit ábrázoló vésetek díszítenek, napfelkelték és naplementékkel. Ezek a jelenetek rávilágítanak az egyiptomiak mély kapcsolatára a csillagászat, valamint vallási és mezőgazdasági gyakorlataik között.
A kozmosz szimbólumai
Az obszervatórium építészeti és csillagászati jellemzői mellett a helyszín szimbolikus képekben is gazdag. A régészek Hórusz sólyomisten fejét és Udzsát szemét ábrázoló jeleneteket fedeztek fel, amelyek az ókori egyiptomiak világegyetemről alkotott felfogását képviselik. Ezek a szimbólumok szorosan kapcsolódnak a Naphoz, a Holdhoz, valamint Hórusz és Wadjet istenekhez, hangsúlyozva az égi jelenségek központi szerepét az egyiptomiak szellemi és kulturális életében.
A leleményesség és az ügyesség bizonysága
Az obszervatórium felfedezése nemcsak az ókori egyiptomiak leleményességét és ügyességét hangsúlyozza a csillagászat területén, hanem azt is jobban megértjük, hogy miként építették be a kozmoszról szerzett tudásukat a mindennapi életükbe. Ahogy Mohamed Ismail Khaled, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára megjegyezte, ez a lelet „megerősíti az ókori egyiptomiak leleményességét és készségét a csillagászat területén az ókor óta, és azt, hogy hogyan határozták meg a naptárat, valamint a vallási és hivatalos rituálék, például a királyok koronázásának és a mezőgazdasági évnek az időpontját”.
Ez az obszervatórium jelentős régészeti felfedezés, amely ablakot nyit az ókori egyiptomiak azon törekvésére, hogy megértsék az őket körülvevő világot. A csillagászati megfigyelés kifinomult módszerei, még viszonylag egyszerű eszközökkel is, mély és tartós kíváncsiságról árulkodnak a világegyetemmel kapcsolatban – egy olyan intellektuális törekvésről, amely ma is magával ragadja az emberiséget.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Megfejthették a híres Hűha! jel eredetét
Csak nagy nehézségek árán térhet vissza a NASA két űrhajósa a Földre
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz reklámvideón rakétával lelövik a Mikulást
Végre megfejtették, miért épült a Stonehenge
A NASA szondája holdraszállás szintű missziót vitt véghez
Kikényszerítheti Trump a békét 2025-ben?
Így akarták átírni a Himnuszt a Rákosi-korszakban
Az emberi agy lassúsága meghökkentő, még a wifi is gyorsabb nála