A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
A centuriók döntő szerepet játszottak a római hadsereg sikereiben, és nemcsak a katonai műveletek, hanem a római társadalom gerincét is ők jelentették.
A centuriók egy századot, azaz egy 80 fős egységet irányítottak és nagyobb, cohorszokból és legiókból álló egységekben működtek. Feladatuk nem merült ki a csatározásban, ugyanis nevelőként, kiképzőként és akár építkezések felügyelőjeként is helyt kellett állniuk, írja az Ancient Origins.
A csatatéren is fontos vezetői feladatokat láttak el, irányították az embereiket, mindezt általában a frontvonalból, ahol a sisakjukon lévő jellegzetes címerről lehetett felismerni őket, így egyszerre voltak a tekintély szimbólumai és a harcban elsődleges célpontok.

Római katonák. Illusztráció. Wikimedia
A centuriók a hadseregen kívül a római közigazgatásban is megtettek mindent a birodalomért. Sokukat jogosan az elvégzett munkájuk alapján léptették elő, akadtak azonban néhányan, akik nagyhatalmú pártfogók ajánlásával emelkedtek fel, mivel igen áhítottak voltak, és jelentős fizetés- és státusznövekedéssel jártak.
Feladataik közé tartoztak a katonai építkezések felügyeletétől kezdve a titkos műveletek, például merényletek vagy emberrablások kivitelezése, de gyakran bízták meg őket diplomáciai feladatokkal, így az idegen kultúrák terén is otthonosan kellett mozogniuk.
Bár a parancsot megtagadó katonákat a birodalomban testi fenyítéssel “jutalmazták”, a centuriók a saját jutalmazási rendszerükben ezt pozitív megerősítéssel ellensúlyozták.
Vezetői képességük, bátorságuk és sokoldalúságuk miatt nélkülözhetetlenek voltak mind a római hadigépezet, mind a tartományi kormányzás számára, amely hozzájárult hatalmas birodalmuk fenntartásához.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje