Ez a csöppség a világ leghalálosabb macskaféléje
Az afrikai feketelábú macska a világ leghalálosabb macskaféléje, de az avatatlan szem könnyen összetévesztheti egy egyszerű macsakakölyökkel, ugyanis a lehengerlő vadászati sikerei ellenére Afrika legkisebb vadon élő macskájáról van szó.
A feketelábú macska (Felis nigripes) 1-2 kilogrammos súlyával és 35-43 centiméteres teljes testhosszal fele akkora, mint egy átlagos házimacska, és nagyjából 200-szor kisebbek, mint egy oroszlán, olvasható az IFLScience beszámolójában. A faj Afrika szárazabb területein őshonos, és csekély termete ellenére elképesztően magas gyilkolási aránnyal rendelkezik. Míg az oroszlánok mindössze 25 százalékos sikermutatót tudnak felmutatni, addig az apró gyilkosok a vadászatok 60 százalékában sikeresek, így az afrikai vadkutyák után a világ második leghalálosabb csúcsragadozóinak számítanak.
Könnyen összetéveszthetnénk egy házimacskával
De mitől ennyire sikeres egy ilyen apró kis fenevad?
Éjszakánként akár 8 kilométert is bejárnak táplálék után kutatva, és körülbelül 30 percenként próbálkoznak zsákmányszerzéssel, így nagyjából minden éjszaka 10-14 zsákmányt ejtenek el sikeresen a kis rágcsálóktól kezdve a madarakon át egészen a rovarokig. Néha azonban olyan is akad, hogy maguknál jóval nagyobb állatot ejtenek el, például nyulakat. Zömök teste miatt ügyetlenül mászik fára, így inkább naphosszat elhagyott üregekben vagy termeszvárakban rejtőzködnek.
Apró méretük ellenére igen hangosak tudnak lenni, viszont magányos életmódot folytatnak. Már 4-5 hónapos korukban teljesen önállóak és csak párosodáskor keresik egymás társaságát. Bár korábban Botswana nagy részén megtalálhatók voltak, számuk drasztikusan lecsökkent. Vadon élő példányokat már évek óta nem látni az országban, emiatt egyedszámukat továbbra sem lehet pontosan meghatározni, de az élőhelyüket érintő veszélyek, valamint az afrikai vadmacskák és sakálok befogására felállított mérgezett csalik és csapdák olyannyira megritkították a fajt, hogy 2016-ban a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján a veszélyeztetett kategóriába sorolták.
A becslések szerint számuk 10 ezer alatti, és egyre csak csökken, így a feketelábú macska ma már az általa lakott régiók többségében nemzeti jogszabályok által védett, Botswanában és Dél-Afrikában pedig tilos a vadászatuk. Mivel fogságban magas halálozási aránnyal rendelkezik, a megmaradt populációk megőrzése és a faj növekedésének ösztönzése érdekében a vadon élő egyedek védelmére összpontosítanak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?