Ez lenne az első, szabad szemmel is látható csillag, amely zöld lenne?
A Beta Librae, más néven Zubeneschamali a Mérleg csillagkép csúcsán helyezkedik el, és annak legfényesebbje is egyben, amely tavasszal és nyáron látható az éjszakai égbolton az északi féltekén.
A +2,6 magnitúdójával egy közepes fényességű csillagnak számít, amely szabad szemmel, távcső nélkül is jól látható. A nevének jelentése “északi karom”, párja pedig a +2,8-es magnitúdójú Alpha Librae vagy Zubenelgenubi, amelynek jelentése “déli karom”. Elsőre furcsának hangozhat, hogy két, karom névre hallgató égitest is pont a Mérlegben található, valójában azonban a csillagkép története sokkal összetettebb, mivel korábban a szomszédos Skorpió része volt, derül ki a BBC Sky at Night beszámolójából.
Az első zöld csillag, amelyet szabad szemmel is láthatunk?
A Zubeneschamali egy törpecsillag, amelynek felszíni hőmérséklete 12 300 Kelvin környékén van, de törpe létére körülbelül 130-szor fényesebb és 4,9-szer nagyobb, mint a mi Napunk, tömege pedig 3,5-szer nagyobb, ráadásul több mint 100-szor gyorsabban forog, mint a saját Nap. A becsült kora 80 millió év, tehát egy forró, nagyon fiatal objektumról van szó.
Hőmérséklete azt sugallja, hogy kék-fehér színben kellene ragyognia, és a legtöbb megfigyelő számára ez valóban így is van, de a múltban zöld színárnyalatúként írták le. Ha ez valóban igaz, akkor ez lenne az egyetlen szabad szemmel látható zöld csillag az égen. A zöld szín azért lenne meglepő ebben az esetben, mert még ha a teljesítménye a spektrum zöld részében is tetőzne, az 500-570 nm közötti keskeny hullámhossztartományban, amely zöldnek tűnik, könnyen elnyomja a kétoldalt lévő széles sárga és kék hullámhosszúság, így az emberi szem számára az ilyen csillagok általában fehérnek tűnnek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon