Újabb maradványokat találtak az ősi városból, amely fellázadt a Római Köztársaság ellen
Régészek feltárták Fregellae, egy közép-itáliai ókori város újabb maradványait, amely fellázadt a Római Köztársaság ellen. A települést a Kr. e. 4. században alapították Frosinone tartományban. A város stratégiai fekvése miatt a rómaiak Kr. e. 328-ban kolóniát alapítottak, hogy megvédjék magukat a szamniszok támadásaitól.
A rómaiak nem tűrték az elégedetlenséget
Kr. e. 125-ben azonban Fregellae lakosai fellázadtak a köztársaság ellen, mert ki akarták harcolni, hogy a római polgárok jogaival rendelkezzenek. Válaszként azonban Lucius Opimius praetort és hadsereget küldték, aki gyorsan leverte a felkelést, a várost pedig a földdel tette egyenlővé. A Leibniz régészeti központ (LEIZA) és a Trieri Egyetem régészei most egy, a helyi elithez tartozó mezőgazdasági villa maradványait tárták fel. A kutatók szerint a villa Kr. u. 45 körül épült, és egy erre a célra kialakított helyen bort, gyümölcsöt és gabonát termeltek még, írja a Heritage Daily.

Egy más korábban felfedezett maradvány Fregellaeból. Illusztráció. Fotó: Torquatus
Prof. Dr. Dominik Maschek, a LEIZA projektvezetője elmondta, hogy „a bort valószínűleg nem csak a helyi piacra termelték. Nagyon is lehetséges, hogy a Földközi-tenger kereskedelmi útvonalain egészen a mai Spanyolországig és Franciaországig is eljuttatták portékáikat. A gabona- és gyümölcstermesztést viszont minden bizonnyal a helyi piacra szánták”.
Az ásatások során a várost leromboló római haderő által épített tábor nyomaira is előkerültek. A tábor 143 méter hosszú és 90 méter széles területet foglalt el, védősáncokkal és árkokkal ellátva. A régészek szerint Fregellae elpusztítása súlyos csapást mért a régió gazdaságára, és a terület több mint 170 évig lakatlan maradt, amíg Kr. u. 50-ben újra nem használták szemétlerakóként.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése
Mi történt volna velünk, ha a dinoszauruszok sosem halnak ki?
Zeneszerzők figyelmébe: Szabó Lőrinc 125 versmegzenésítési pályázatot hirdettek