Mark Martin Bras számára Puerto Rico híres biolumineszcens öblei egész életen át lenyűgözték. Első találkozása nyolcévesen volt, amikor apja és nagybátyja elvitték a Mosquito Bay-be Vieques szigetén. Ott, a koromsötét ég alatt elragadta a víz elektromos-kék izzása.
„Emlékszem, apám vizet merített egy vödörbe, és tudományosan elmagyarázta nekem, hogy mi történik” – emlékszik vissza Bras. „Meglepett, amikor megtudtam, hogy az élő szervezetek okozzák a víz izzását.”
Ez az oktatási pillanat életre szóló szenvedélyt váltott ki Brasban, aki a szigeten nőtt fel, és jelenleg 51 éves. Ma a Vieques Conservation and Historical Trust (VCHT) nonprofit szervezet terepkutatója és közösségi kapcsolatok igazgatója. a Puerto Rico keleti partjainál fekvő 52 négyzetmérföldes sziget, Vieques környezeti, régészeti és kulturális erőforrásainak megőrzése — írja a Smithsonian.
Varázslatos természeti csoda
Puerto Rico biolumineszcens öbleinek megtapasztalását gyakran „varázslatosnak” nevezik a helyiek és a látogatók. Míg a biolumineszcencia globális jelenség, számos tengeri faj, például bizonyos medúza és néhány cápa képes ragyogni, Puerto Rico öbleit a világ legjobbjai között tartják számon ennek a természeti csodának a tanúi. A bolygó egyetlen öt valódi biolumineszcens öbléből három Puerto Ricóban található: a Mosquito-öböl a Vieques-ben, a Laguna Grande a sziget keleti csücskén és a La Parguera a délnyugati parton.
Ez a sötétben világító látvány a leghíresebb Vieques Mosquito Bay-ben található, amelyet a Guinness-rekordok könyve 2006-ban a világ legfényesebb biolumineszcens öblének nyilvánított. Abban az időben Guinness becslése szerint körülbelül 700 000 mikroszkopikus élőlény volt minden gallon vízben. Ellentétben sok biolumineszcens fajjal, amelyek az óceán legmélyebb, legelérhetetlenebb részein élnek, Puerto Rico öblei könnyebben elérhető fényshow-t kínálnak. Itt az emberek csónakból, kajakból vagy akár a partvonalról is szemtanúi lehetnek ennek az izzó jelenségnek.
A tudomány a ragyogás mögött
A Puerto Rico öbleiben zajló varázslatos fényjátékot a Pyrodinium bahamense nevű apró egysejtű szervezetek okozzák, más néven “a Bahamák örvénylő tüze”. Ezek a biolumineszcens dinoflagellák kékes-zöld fényt bocsátanak ki, ha zavarják őket, legyen szó hullámmozgásról, a víz felszínét simogató evezőről vagy akár egy úszó csobbanásáról. Ez a fény a szervezeten belüli kémiai reakció eredménye: a luciferin nevű molekula reakcióba lép az oxigénnel, és energiakitörést hoz létre, amely fényes fényben nyilvánul meg. A több millió ilyen dinoflagellate egyetlen öbölben található, így a kombinált hatás lélegzetelállító természetes fényshow.
Bras, a biolumineszcens öblök szakértője Puerto Rico egyedülálló ökoszisztémájának tulajdonítja létüket. „A sziget part menti öbleinek kulcsa az, hogy sekély és keskeny bejárataik vannak, amelyek segítenek csapdába ejteni ezeket az élőlényeket egy paradicsomi helyzetbe” – magyarázza. “Az öblök jó biodiverzitást biztosítanak tiszta vízzel, nagyon csekély szennyezettséggel, ami jót tesz ezeknek az élőlényeknek, mivel fotoszintetikusak, és napfényre van szükségük a virágzáshoz.”
A Maria hurrikán következményei
2017-ben a Maria hurrikán sújtotta Puerto Ricót, és széles körű pusztítást hagyott maga mögött. A sziget biolumineszcens öblei, köztük a Mosquito Bay, közvetlen ütést kaptak. A hurrikán elpusztította Puerto Rico partvidékének mangroveerdőinek nagy részét, különösen a Mosquito Bay környékén. Ezek a mangrovefák létfontosságúak az ökoszisztéma számára, tápanyagot biztosítanak a biolumineszcens szervezetek számára, és megvédik az eróziót, amely kimoshatja őket a tengerbe. A hurrikánt követően az öblök elsötétültek, fénylő vizeiket a vihar dühe látszólag elfojtotta.
„A hurrikán után majdnem olyan volt, mintha valaki elfordított volna egy kapcsolót, és az öblök olyan sötétek lettek, mint az éjszakai égbolt” – mondja Bras, megismételve sok tudós és természetvédő aggodalmát. Hónapokig bizonytalan volt a biolumineszcens öblök sorsa.
Az öblök azonban ellenállónak bizonyultak. „Nemcsak a [Mosquito Bay] tért vissza körülbelül nyolc hónappal a hurrikán után, de azt is észrevettük, hogy az élőlények mennyisége folyamatosan nőtt, és több rekordot is felállított, köztük a tavalyi legmagasabb számot” – mondja Bras. Biztató, hogy a biolumineszcencia a világ más öbleiben is hasonló növekedést mutatott, ami a felépülés szélesebb mintájára utal.
Az öblök helyreállítása: A mangrove projekt
A Mosquito Bay helyreállításának központi eleme a mangrove erdők újraerdősítése volt. A Vieques Conservation and Historical Trust (VCHT), ahol a Bras működik, elindította a Mangrove Projectet, hogy helyreállítsa ezeket a létfontosságú fákat. A projekt keretében faiskolákat hoztak létre Vieques-en, ahol négy különböző mangrovefajt termesztenek, és több mint 3000 fát ültetnek a teljes erdőbe. Ezek az erőfeszítések segítenek kitölteni a partvonal azon területeit, amelyek természetes úton nem tudtak helyreállni.
„Ezzel a projekttel információkat cseréltünk más öblök képviselőivel és az éghajlatváltozást nemzeti és nemzetközi szinten is tanulmányozó emberekkel olyan dolgokról, mint az alkalmazkodási technikák” – mondja Bras. „Az ilyen kapacitásépítést a faiskola fejlesztésére és a mangrove-termesztésre használjuk arra az esetre, ha a jövőben újabb természeti katasztrófa következne be.”
A Mangrove Project egy közösségi alapú erőfeszítés, amely a helyiek részvételére támaszkodik a fák ültetésében és az öblök fontosságára való figyelemfelkeltésben. „Kicsit kezdtük, de mára a projekt két faiskolává nőtte ki magát, több ezer fával” – jegyzi meg büszkén Bras.
A biolumineszcens öblök megtapasztalása
Puerto Rico biolumineszcens öblei a világ egyik leglenyűgözőbb természeti csodája, amely a természet ellenálló képességét és a közösség által irányított természetvédelmi erőfeszítések erejét bizonyítja. Az olyan embereknek, mint Bras és az olyan szervezetek folyamatos munkájának köszönhetően, mint a VCHT, ezek az izzó vizek továbbra is generációkat inspirálnak és ámulatba ejtenek, akárcsak egy nyolcéves kisfiú esetében annyi évvel ezelőtt.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Hoppá: rejtélyes plazmabuborékokat találtak a gízai piramisok felett
A legismertebb összeesküvés-elméletek és kialakulásuk háttere
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm