A kínai Három-szurdok-gát akkora, hogy befolyásolja a Föld forgását
A kínai Három-szurdok-gát a világ legnagyobb vízerőműve, amely akkora, hogy befolyásolja a Föld forgását. A Hupej tartományban található gát a világ harmadik leghosszabb folyóján, a Jangcén helyezkedik el, a három közeli szoros pedig a Csütang, a Vu és a Hsziliang.
A NASA még 2005-ben írt először az erőműnek a bolygót is befolyásoló méretéről, melyben azt vizsgálták, hogy a 2004-es katasztrofális indiai-óceáni földrengés és szökőár miként hatott a Föld forgására. Ebben kifejtik, hogy a Föld tömegeloszlásának megváltoztatása nagyon kis mértékben befolyásolhatja a bolygó tehetetlenségi nyomatékát.
Ez az a jelenség, amely leírja, hogy mennyire nehéz egy tárgyat egy adott tengely körül elforgatni, de ugyanez a magyarázat arra is, hogy egy műkorcsolyázó hogyan tudja növelni a pörgés sebességét azáltal, hogy karját a testéhez szorítja.
A kínai gát, amely lassítja a Föld forgását
A Föld forgása a tektonikus lemezek mozgása miatt hasonlóképpen változhat. A NASA tudósai kimutatták, hogy pontosan ez történt 2004-ben az Indiai-óceánon bekövetkezett katasztrófa után. A víz alatti földrengés a bolygó szeizmikus szerkezetének megingásával megváltoztatta a tömegeloszlást, és 2,68 mikroszekundummal csökkentette a napok hosszát, és az is lehetséges, hogy egy hatalmas vízmozgás is képes ugyanerre.
A 2005-ös bejegyzésben Dr. Benjamin Fong Chao, a NASA Goddard Űrközpontjának geofizikusa leírta, hogy a hatalmas kínai gát 40 köbkilométernyi vizet képes befogadni. Számításai szerint ez a tömegeltolódás 0,06 mikroszekundummal növelné a földi napok hosszát, és mintegy 2 centiméterrel mozdítaná arrébb a Föld pólusait. Ez persze nem hangzik soknak, pláne ahhoz képest, hogy egy pusztító földrengés mikre képes, de a kínai erőmű egy ember alkotta szerkezet, így ennek esetében meglehetősen jelentős.
De nem ez az egyetlen módja annak, ahogyan az emberiség befolyásolja a bolygó forgását. Hasonló a helyzet az éghajlatváltozással és annak a Föld tömegeloszlására gyakorolt hatásával. A hőmérséklet emelkedésével a sarki jégsapkák egyre csak olvadnak, a trópusi tengerek pedig emelkednek, így a bolygó egyenlítőjénél több tömeg gyűlik össze, mint a sarkoknál, aminek következtében a Föld lassabban fog forogni – a műkorcsolyázó kinyújtja karját –, és hosszabbak lesznek a nappalok.
Ez a hatás azonban szinte elhanyagolható lesz a mindennapi életünk során, de az olyan időmérő eszközök, mint például az atomórák, valószínűleg igazítást fognak igényelni. Néhány tudós szerint a következő évtizedben a szökőmásodperc ellentétét kellene bevezetni, vagyis egy olyan percet, ami 60 helyett csak 59 másorpercig tart.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban