A csehek szövetségesei támogatják az orosz diplomaták kitiltását, Moszkva tiltakozik
Ahogy tegnap megírtuk, Csehország kiutasított 18 orosz diplomatát, akiket orosz titkoszolgálati tevékenységgel vádoltak meg. A botrány egyre jobban dagad, így komoly politikai, nemzetbiztonsági és gazdasági hullámokat vethet a legújabb orosz kémtörténet.
Moszkva tiltakozott Prágánál diplomatáinak kiutasításai miatt
Oroszország határozott tiltakozását fejezi a cseh kormánynak 18 diplomatájának kiutasítása miatt, és válaszlépéseket helyez kilátásba a “provokáció” miatt – közölte vasárnap az orosz külügyminisztérium.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a Rosszija 1 televíziónak vasárnap nyilatkozva a kiutasítás időzítését azzal indokolta, hogy nyugati részről így próbálták meg a fehérorosz elnök ellen készülő, leleplezett “puccskísérletről” szóló híreket elfedni.
A cseh külpolitikát “önállótlannak”, a retorziót pedig “karikatúraszerűnek” minősítette.
Minszkben és Moszkvában szombaton jelentették be, hogy az orosz fővárosban őrizetbe vett, az amerikai és a lengyel szakszolgálatokkal kapcsolatban álló Aljakszandr Feduta politológus és Jurij Zenkovics ügyvéd elnökgyilkosságot és puccsot készített elő Fehéroroszországban, a “színes forradalmak” forgatókönyve alapján.
A 18 orosz diplomata Csehországból való kiutasítását ugyanezen a napon jelentetették be. A moszkvai diplomáciai tárca vasárnap “példátlannak minősítette”, hogy Prága “nem bizonyított és kitalált ürüggyel” ilyen döntést hozott. Emlékeztetett arra, hogy a vrtebicei hadianyagraktárban 2014-ben bekövetkezett két robbanásért a cseh kormány korábban az objektumot birtokló céget tette felelőssé. Moszkva a kiutasítást “ellenséges lépésnek” és az utóbbi évek oroszellenes cseh akciói folytatásának minősítette. A külügyminisztérium az intézkedésben “amerikai nyomot” vélt felfedezni, és hangot adott álláspontjának, miszerint a cseh hatóságok a nemrégiben kihirdetett amerikai szankciók nyomán Washington “kedvében akartak járni”, és intézkedéseikkel “még túl is szárnyalták tengerentúli gazdáikat”.
A 2014-ben bekövetkezett robbanásokért a cseh hatóságok a helyi sajtó szerint az orosz titkosszolgálatokat tették felelőssé, és körözést adtak ki az orosz katonai felderítés két tisztje, Alekszandr Miskin és Anatolij Csepiga ellen, akiket korábban Petrov és Bosirov néven emlegettek. Őket Nagy-Britanniában mérgezési kísérlettel gyanúsították meg, amelyet 2018-ban Salisburyben Szergej Szkripal átállt orosz katonai hírszerző és a lánya ellen követettek el.
Cseh reakciók
Csehország szolidaritást vár el szövetségeseitől a 18 orosz diplomata kiutasításával kapcsolatban – jelentette ki Jan Hamácek kormányfőhelyettes, belügyminiszter és megbízott külügyminiszter vasárnap a közszolgálati Cseh Televíziónak adott interjúban.
“Igen, elvárjuk a szolidaritást” – válaszolta Hamácek a riporter ismételt kérdésére. A miniszter szerint azt viszont nem Prága határozza meg, hogy a szolidaritás kifejezésének milyen formája legyen.
A Cseh Televízió úgy értesült, hogy vasárnap délig már több ország – köztük az Egyesült Államok, Szlovákia, Nagy-Britannia, Ukrajna – nyilvánosan támogatásáról biztosította a cseh kormány lépését.
Hétfőn ülésezik az uniós külügyminiszterek tanácsa, amelyen felszólal és tájékoztatja partnereit az orosz diplomaták kiutasításáról, jelentette be Hamácek. Az EU-nál és a NATO-nál akkreditált cseh nagykövetek feladatul kapták, hogy haladéktalanul tájékoztassák a szövetségeseket a történtekről. A külügyminisztérium állandó kapcsolatban van Moszkvával és úgy értesült, hogy az oroszok már készítik a válaszlépéseket, tehát Moszkvában dolgozó cseh diplomaták kiutasítását – jegyezte meg a megbízott külügyminiszter.
Andrej Babis kormányfő bejelentette, hogy már szombat este telefonon beszélt Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével és ismertette vele a helyzetet. Babis az Európai Tanács következő ülésén ad tájékoztatást partnereinek.
A jobboldali cseh ellenzék ezúttal teljes támogatásáról biztosította a kormányt.
Milos Zeman államfő, akit közismerten jó kapcsolatokat ápol az orosz politikusokkal, és Moszkva legfőbb politikai szövetségesének számít Prágában, szóvivője útján közölte: a történtekkel kapcsolatban csak egy hét múlva, vasárnap foglal nyilvánosan állást. Babis szombat este azt mondta: tájékoztatta Zemant az orosz diplomaták kiutasításáról, és az államfő a kormány lépését teljes támogatásáról biztosította.
Varsó is támogatja Prága döntését
Varsó támogatja Prága döntését a tizennyolc orosz diplomata kiutasításáról – jelezte vasárnap a lengyel külügyi tárca a Twitteren.
“A szövetségesek közötti szolidaritás és a gyors cselekvés erőssé tesz minket” – olvasható a varsói külügyi bejegyzésben, amelyben aláhúzzák, hogy Lengyelország teljes mértékben támogatja Csehország döntését az orosz diplomaták kiutasításáról a vrbeticei lőszerraktárban történt robbanások kapcsán.
Lengyelország csütörtökön minősítette nemkívánatos személynek a varsói orosz nagykövetség három munkatársát. Varsó azzal indokolta a lépést, hogy az érintettek megsértették a diplomáciai státusz feltételeit, és Lengyelországnak ártó tevékenységet folytattak. Moszkva e lépésre öt lengyel diplomata kiutasításával reagált.
Varsó azt követően jelentette be az orosz diplomaták kiutasítását, hogy Joe Biden amerikai elnök csütörtökön rendeletet írt alá, miszerint kormányzata pénzügyi szankciókat léptet életbe Oroszország ellen, és kiutasít az országból tíz orosz diplomatát, mivel Washington szerint Moszkva kibertámadásokat hajtott végre és beavatkozott a tavalyi amerikai elnökválasztásba.
Oroszország, reagálva az amerikai szankciókra pénteken azt tanácsolta az amerikai nagykövetnek, hogy utazzon haza konzultációra, és ezenkívül kiutasított további 10 amerikai diplomatát.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon