Anatolij Bugorszkij, az ember, aki működő részecskegyorsítóba dugta a fejét, és még ma is él
A részecskegyorsítókkal töltött részecskéket mozgatnak a fénysebesség nagyjából 99%-ával azért, hogy más részecskékkel ütközzenek. Egy orosz részecskefizikusnak, Anatolij Bugorszkijnak pedig egy rémálma vált valóra azzal, hogy kollégái nem állították le azt, amelyikbe belenézett.
1978. július 13-án Bugorszkij az U-70-es szinkrotronban, a Szovjetunió legnagyobb részecskegyorsítójában dolgozott. Az akkor 36 éves férfi éppen egy meghibásodott berendezést ellenőrzött, amikor a baleset történt.
Belenézett a részecskegyorsítóba, mert kiégett az égő, amely azt jelezte, hogy működésben van
Tudtán kívül több biztonsági mechanizmus is meghibásodott, ami azt jelentette, hogy amikor lehajolt, hogy megnézze, mi a probléma a gépezettel, egy protonnyaláb közel fénysebességgel áthaladt a fején, olvasható az IFLScience beszámolójából.
Először nem érzett fájdalmat. Pontosan tudta, hogy mi történt, mivel egy állítása szerint „ezer napnál is fényesebb” villanást látott, így azonnal felismerte a helyzet súlyosságát.
Azonban ekkor még senkinek sem mondta el, hogy mi történt vele, sőt, befejezte a műszakot is, aztán hazaindult, és várta, hogy bekövetkezzen az elkerülhetetlen.
5 gray (500 rad) sugárzás elnyelése általában halálhoz vezet. Bár még nem tudta, de 2000-3000 gray, vagyis 200-300 ezer rad sugárzás érte.
Az éjszaka folyamán az arca a felismerhetetlenségig feldagadt, így másnap reggel értesítette az orvosokat. Egy moszkvai klinikára vitték, bár bevallottan azért, hogy megfigyelhessék a halálát, mivel senki sem gondolta, hogy megmenthetik az életét.
A következő néhány napban a bőre lehámlott a bemeneti és kimeneti sebek körül, így jól látható volt, pontosan hol érte a találat.
Viszont bármilyen borzalmas is lehetett, amit Bugorszkij átélt, túlélte
Az agyszövet az elkövetkező évek során tovább égett, és az arca bal oldalt lebénult, majd a hallása is oda lett. Még furcsább, hogy az idő előrehaladtával a feje bal oldalán nem mutatkoztak az öregedés jelei.
Az ezt követő évtizedekben epilepsziás rohamokkal küzdött, de nem adta fel, agya működőképes maradt, így folytatta fizikusi munkáját, és doktorátust szerzett.
Azonban hogy milyen szerencsés volt, szinte nem lehet kifejezni. A sugár szűk keresztmetszetének miatt, bár hatalmas károkat okozott, a protonnyaláb valószínűleg az agyának olyan területét érte, amelyet nélkülözni tudott.
A balesete utáni évtizedben a Szovjetunió titkolózása miatt senkinek sem beszélhetett az esetről, annak széthullása után azonban a világ végre megismerhette a történetét.
Anatolij Bugorszkij ráadásul a mai napig életben van, így a Földön 100%-os a túlélési aránya van azoknak, akiket protonnyalábokkal találtak fejbe.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van