Az összes eddig megtalált arany beleférne egy 23 méter oldalélű “kockába”
A történelem során már egészen hozzászokhattunk, hogy minden az arany körül forgott. Gondoljunk csak az amerikai aranylázra, vagy hogy a mai napig a nemesfémet tartják az egyik legbiztosabb befektetésnek. Még mindig halljuk a híreket arról, ki és hol talált aranyat, szóval minden okunk megvan arra, hogy azt feltételezzük, hogy az évek során viszonylag tisztes mennyiséget sikerült “kiaknázni”.
Ennek fényében különösen hihetetlennek tűnik, de a meglévő aranykészletünk nem is olyan hatalmas, mint gondolnánk. Mivel az arany szinte elpusztíthatatlan és újrahasznosítható, szinte az összes eddig megtalált arany a mai napig megvan valamilyen formában – derül ki a Greek Reporter írásából.
Hogyha pedig az egészet összegyűjtenénk egy helyre, az egész elférne egy 23 méter oldalhosszúságú kocka térfogatában. Az már egy más kérdés. hogy ez egy elég nehéz kocka lenne.
Az eddig megtalált arany…
A történelem során eddig az emberiség mintegy 212 500 tonna aranyat bányászott ki, ami körülbelül a New York-i Szabadság-szobor súlyának nyolcszorosának felel meg. Egy 23x23x23-as kocka nem tűnik túlságosan nagynak ekkora tömegű nemesfém esetében, az arany azonban rendkívül sűrű, így lehetséges, hogy a rendelkezésünkre álló mennyiség mégis elfér ekkora térfogatban.
Az eddig talált arany azonban nem egyenlő azzal a mennyiséggel, ami ténylegesen ki is lett bányászva. A dolgot ráadásul az is tovább bonyolítja, hogy a rendelkezésünkre álló aranykészlet több mint 50 százaléka valamilyen ékszer formájában található meg, amit nem egyszerű kellő pontossággal felbecsülni.
Egy másik tényező pedig nem más, mint hogy az értékek folyamatosan változnak. A US Money Reserve szerint évente körülbelül 2500-3000 tonna aranyat bányásznak ki . Az arany több mint 40 százaléka a dél-afrikai Witwatersrand-medencéből származik, a világ legnagyobb aranykitermelője pedig jelenleg Kína.
…és ami hátra van
Azt, hogy mennyi aranytartalékunk van még a Földön, szintén viszonylag nehéz pontosan meghatározni, többek között azért is, mert a kitermelő országok (szándékosan vagy kevésbé szándékosan) nem mindig teszik közé teljesen pontosan a talált arany mennyiségét. A szakértők azonban abban egyetértenek, hogy a rendelkezésünkre álló “tartalékok” nagy részét már felszínre hoztuk, és úgy vélik, a kitermelés üteme a 2019-es csúcs óta most már valószínűleg csak csökkeni fog.
Ettől függetlenül természetesen továbbra is fedeznek fel új lelőhelyeket (legutóbb például az ausztráliai Victoriában), így valószínűleg az elkövetkező évtizedben még nem kell attól tartanunk, hogy kifogyunk az aranyból. Ennek elkerülése érdekében a kutatók olyan, korábban hozzáférhetetlennek gondolt források feltárásán is dolgoznak, mint az Antarktisz jégmezői vagy a mélytengerek, de egyes, ambíciózusabb vállalkozók még a Hold készleteinek kiaknázását sem tartják lehetetlennek.
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?