50 év alatt a gerinces fajok populációjának közel háromnegyede tűnt el
A WWF (World Wide Fund for Nature) Élő Bolygó Jelentése szerint az emberi tevékenység „katasztrofális” mértékben lecsökkentette a megfigyelt vadon élő gerinces populációkat, ráadásul mindössze 50 év alatt.
A kétévente kiadott jelentés mélyrehatóan vizsgálja a világ biológiai sokféleségét a Londoni Zoológiai Társaság által fejlesztett Élő Bolygó Index segítségével, amely 5495 gerinces faj közel 35 ezer populációját figyelte 1970 és 2020 között. Általánosságban a megfigyelt vadon élő populációk átlagos mérete 73 százalékkal csökkent. A tanulmány szerzői szerint azonban fontos megérteni, mit is jelent ez a statisztika.
Valentina Marconi, az Élő Bolygó Index Projekt társigazgatója elmondta, hogy ez azt mutatja, hogy a világ gerinces fajainak populációi átlagosan mennyit zsugorodtak, és nem azt, hogy hány faj tűnt el vagy hány populáció pusztult ki. A legsúlyosabb csökkenések az édesvízi populációkat érintették, amelyek 85%-al zsugorodtak, ezt követték a szárazföldi állatok 69%-os csökkenése, majd a tengeri fajok 56%-al.
A vizsgált gerinces populációk egyedszáma csaknem a negyedére csökkent 50 év alatt
Ez a tendencia számos tényező velejárója, de a legfőbb okok az éghajlatváltozás és az emiatti élőhelyek pusztulása, a túlzott kizsákmányolás, invazív fajok betelepülése és a betegségek. A csökkenés mértéke régiónként eltér, és úgy tűnik, hogy a legnagyobb biodiverzitású területek sérültek a leginkább. A latin-amerikai és karibi gerinces populációk – beleértve az Amazonas esőerdőt is – 95 százalékkal csökkentek 1970 óta, főként a mértéktelen erdőirtás és az éghajlatváltozás miatt. Emellett a chytrid gomba is komoly pusztítást végzett a kétéltűek körében, amelyet az egyre melegedő éghajlat csak tovább súlyosbított.
Bár a jelentés nagyrészt negatív képet fest, néhány faj egyedszáma stabilizálódott, de olyan is volt, amelyik növekedett, de a jelentés ettől függetlenül egy nagyon erős figyelmeztetés a Föld vadon élő populációinak helyzetéről.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?