Nagyméretű pókfaj fosszíliáját találták meg kutatók
Tudósok egy megkövesedett óriás csapóajtós pókot találtak Új-Dél-Walesben, amely csak a negyedik ilyen példány, amit valaha is felfedeztek Ausztráliában.
A kutatók tanulmánya szerint a lény egykor buja esőerdőkben barangolt és vadászott. Tavaly a tudósok feltárták a néhány millió éves esőerdő maradványait, tele növényekkel, óriási kabócákkal, hatalmas darazsakkal és persze csapóajtós pókokkal, a terület mára azonban füves pusztasággá vált.
Az Indy100 beszámolója szerint a kutatók a miocén korban, 11-16 millió évvel ezelőtt élt állat fosszíliáját Megamonodontium mccluskyinak nevezték el. Matthew McCurry paleontológus elmagyarázta, hogy az egész kontinensen eddig mindössze négy pókfosszíliát találtak, így nehéz megérteni ezek evolúciós történetét. Ez azonban csak növelte a maradvány jelentőségét, mert új információkat tár fel a pókok kihalásáról. A fosszília legközelebbi, élő rokona egyébként ma a nedves erdőkben él Szingapúr és Pápua Új-Guinea között, ami arra utal, hogy ez a csoport egykor hasonló környezetben érezte jól magát Ausztráliában is, mielőtt a kontinens elsivatagosodott volna.
Élőhelyéről is rengeteg információval szolgált a pók fosszíliája
A maradványt számos más miocén kori fosszília között találták meg, amelyek közül néhány olyan jó állapotban maradt fönn, hogy szubcelluláris struktúrák is kivehetőek voltak. Michael Frese, a Canberra Egyetem virológusa elmondta, hogy „az elektronmikroszkópos vizsgálat során részletesen megvizsgáljuk a karmokat és az állat lábain és testén található szőrszálakat”. A részletek alapján a tudósok elhelyezték a Monodontium, vagy csapóajtós vörös pókok közelébe, azonban ez a faj ötször nagyobb, mint mai rokonai. A Megamonodontium mccluskyi teste 23,31 milliméter hosszú.
Azonban nem csak erről a pókról szereztek rengetek információt a kutatók, ugyanis faj felfedezése ausztráliai éghajlatáról is árulkodik. Az, hogy esőerdei üledékrétegben találták meg, azt jelzi, hogy a régió egykor sokkal nedvesebb volt, mint most. Ez pedig segíthet megérteni, hogyan alakította már át a felmelegedő éghajlat Ausztrália élővilágát. Robert Raven arachnológus szerint „nemcsak, hogy ez a legnagyobb megkövesedett pók, amit Ausztráliában találtak, hanem az első fosszília a Barychelidae családból, amit valaha felfedeztek”. Ma mintegy 300 fajta csapóajtós pók él a Földön, de ritka belőlük a fosszília, mert sok időt töltenek a föld alatt, a talaj pedig nem alkalmas fosszíliák megőrzésére.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?